Реставрирана е Малката Базилика в Пловдив
Тя има статут на Паметник на културата от национално значение. Намира се на бул. „Мария Луиза” до бл. 23.
На церемонията по приключването на проекта в петък изпълнителният директор на фондация „Америка за България“ Десислава Тальокова заяви, че реставрирането на Малката Базилика е съществен елемент от мисията на фондацията за опазване на културно-историческото наследство на България и използването на неговия потенциал за икономическо развитие. „Един паметник на културата от национално значение дълги години незаслужено тънеше в забрава. Днес той е цялостно реставриран и социализиран и това е инвестиция, с която нашата фондация има повод да се гордее. Наистина си струваха всичките трудности, които бяха не малко на брой и препятствията, които трябваше да минем, за да стигнем тази цел. Ние сме признателни за подкрепата на Община Пловдив и лично на кмета Иван Тотев, на Министерството на културата. Това е един чудесен пример за публично-частно партньорство“, заяви Тальокова.
Малката Базилика изцяло се вписва в цялостния комплекс от антични паметници в Пловдив и по този начин допринася за великолепието на града. Реставрирани са 110 квадратни метра уникални мозайки, обектът е с най-съвременни технологии на климатизация и осветление. Създаден е уебсайт специално за този проект www.romanplovdiv.org.
И кметът Иван Тотев, и изпълнителният директор на фондация „Америка за България“ изказаха благодарност на доц. Елена Кантарева – ръководител на екипа, реставрирал мозайките, на Мина Боспаджиева, която е археолог-проучвател на Малката Базилика, на изпълнителите от „Реставрация“ ЕАД и на всички, които дадоха нов живот на този уникален паметник.
Проект Малка Базилика
През 1988 г., при строителството на жилищен блок в Пловдив, случайно били открити руини от ранно-християнска църква от средата на V-VI в. Подът на църквата бил покрит с пищни геометрични мозайки. В пристроен към сградата баптистерий (помещение за кръщенета) били открити кръщелен басеин от мрамор с форма на кръст и изящни мозайки с изображения на елен и гълъби.
Забележителните мозайки от Малката базилика били аварийно консервирани скоро след тяхното откриване.
През 1993-1994 г. половината мозайки били прибрани за съхранение от екип на Националния институт за паметниците на културата. Останалата част от мозайките били оставени и консервирани на място.
През 1995 г. Малката базилика и разположената в близост част от крепостна стена получили статут за Паметник на културата от национално значение.
С времето руините от сградата запустели и буренясали.
През 2000 г., археологът Мина Боспачиева и реставраторът Елена Кантарева-Дечева реставрирали част от мозайките съвместно с Центъра за художествена консервация в Уилямстаун, Масачузетс, САЩ и с финансовата подкрепа на Тръста за взаимно разбиране, Ню Йорк.
През 2010 г., с инициативата и финансовата подкрепа на Фондация Америка за България, Министерство на културата и Община Пловдив, започна цялостна консервация и реставрация на мозайките под ръководството на доц. Елена Кантарева-Дечева.
През 2013 г. отделените части от мозайките бяха върнати в Малката базилика, а онези, които са оставени на място, бяха почистени и реставрирани, и сградата се превърна в археологически музей in situ.
Екипът
Малката базилика в Пловдив е открита и проучена от археолога Мина Боспачиева през 1988-1989 г. Повече за Малката базилика можете да прочетете в Bospachieva, Mina. A small early-Christian basilica with mosaics at Philippopolis (Plovdiv). In: Archaeologia Bulgarica, VI, 2002, 2, 55-76.
Мозайките на Малката базилика бяха почистени, консервирани, реставрирани и върнати на място през 2010-2013 г. от екип, воден от Елена Кантарева-Дечева. Eлена Кантарева-Дечева завършва консервация и реставрация в Националнана художествена академия през 1989 г. и активно се занимава с консервация на антични мозайки. През 1997 г. специализира консервация и реставрация в Центъра за художествена консервация в Уилямстаун, САЩ, и оттогава разработва съвместни проекти по изследване на технологията и техниката и консервацията на антични мозайки от Пловдив. През 2003-2004 г. ръководи консервацията и реставрацията на мозайките от сграда Ейрене.
Цялостната реставрация и социализация на Малката базилика е осъществена с подкрепата на Фондация "Америка за България", Министерството на културата на Република България и Община Пловдив през 2010-2013 година.
Автори на проекта за защитното покритие на базиликата и за експозиция на прилежащите крепостна стена и антична улица са екипи на "Zoom Studio" с ръководител арх. Красимир Тодоров и на "Плиска Консултинг" с ръководител арх. Румяна Пройкова.