Реставрирана е Малката Базилика в Пловдив

5390

Тя има статут на Паметник на културата от национално значение. Намира се на бул. „Мария Луиза” до бл. 23.


 

На церемонията по приключването на проекта в петък изпълнителният директор на фондация „Америка за България“ Десислава Тальокова заяви, че реставрирането на Малката Базилика е съществен елемент от мисията на фондацията за опазване на културно-историческото наследство на България и използването на неговия потенциал за икономическо развитие. „Един паметник на културата от национално значение дълги години незаслужено тънеше в забрава. Днес той е цялостно реставриран и социализиран и това е инвестиция, с която нашата фондация има повод да се гордее. Наистина си струваха всичките трудности, които бяха не малко на брой и препятствията, които трябваше да минем, за да стигнем тази цел. Ние сме признателни за подкрепата на Община Пловдив и лично на кмета Иван Тотев, на Министерството на културата. Това е един чудесен пример за публично-частно партньорство“, заяви Тальокова.

 

Малката Базилика изцяло се вписва в цялостния комплекс от антични паметници в Пловдив и по този начин допринася за великолепието на града. Реставрирани са 110 квадратни метра уникални мозайки, обектът е с най-съвременни технологии на климатизация и осветление. Създаден е уебсайт специално за този проект www.romanplovdiv.org.

 

 

И кметът Иван Тотев, и изпълнителният директор на фондация „Америка за България“ изказаха благодарност на доц. Елена Кантарева – ръководител на екипа, реставрирал мозайките, на Мина Боспаджиева, която е археолог-проучвател на Малката Базилика, на изпълнителите от „Реставрация“ ЕАД и на всички, които дадоха нов живот на този уникален паметник.

 

 

Проект Малка Базилика

 

През 1988 г., при строителството на жилищен блок в Пловдив, случайно били открити руини от ранно-християнска църква от средата на V-VI в. Подът на църквата бил покрит с пищни геометрични мозайки. В пристроен към сградата баптистерий (помещение за кръщенета) били открити кръщелен басеин от мрамор с форма на кръст и изящни мозайки с изображения на елен и гълъби.

 

Забележителните мозайки от Малката базилика били аварийно консервирани скоро след тяхното откриване.

 

През 1993-1994 г. половината мозайки били прибрани за съхранение от екип на Националния институт за паметниците на културата. Останалата част от мозайките били оставени и консервирани на място.

 

През 1995 г. Малката базилика и разположената в близост част от крепостна стена получили статут за Паметник на културата от национално значение.

 

С времето руините от сградата запустели и буренясали.

 

През 2000 г., археологът Мина Боспачиева и реставраторът Елена Кантарева-Дечева реставрирали част от мозайките съвместно с Центъра за художествена консервация в Уилямстаун, Масачузетс, САЩ и с финансовата подкрепа на Тръста за взаимно разбиране, Ню Йорк.

 

През 2010 г., с инициативата и финансовата подкрепа на Фондация Америка за България, Министерство на културата и Община Пловдив, започна цялостна консервация и реставрация на мозайките под ръководството на доц. Елена Кантарева-Дечева.

 

През 2013 г. отделените части от мозайките бяха върнати в Малката базилика, а онези, които са оставени на място, бяха почистени и реставрирани, и сградата се превърна в археологически музей in situ

 

 

Екипът

 

Малката базилика в Пловдив е открита и проучена от археолога Мина Боспачиева през 1988-1989 г. Повече за Малката базилика можете да прочетете в Bospachieva, Mina. A small early-Christian basilica with mosaics at Philippopolis (Plovdiv). In: Archaeologia Bulgarica, VI, 2002, 2, 55-76.

 

Мозайките на Малката базилика бяха почистени, консервирани, реставрирани и върнати на място през 2010-2013 г. от екип, воден от Елена Кантарева-Дечева. Eлена Кантарева-Дечева завършва консервация и реставрация в Националнана художествена академия през 1989 г. и активно се занимава с консервация на антични мозайки. През 1997 г. специализира консервация и реставрация в Центъра за художествена консервация в Уилямстаун, САЩ, и оттогава разработва съвместни проекти по изследване на технологията и техниката и консервацията на антични мозайки от Пловдив. През 2003-2004 г. ръководи консервацията и реставрацията на мозайките от сграда Ейрене.

 

 

Цялостната реставрация и социализация на Малката базилика е осъществена с подкрепата на Фондация "Америка за България", Министерството на културата на Република България и Община Пловдив през 2010-2013 година.

 

 

Автори на проекта за защитното покритие на базиликата и за експозиция на прилежащите крепостна стена и антична улица са екипи на "Zoom Studio" с ръководител арх. Красимир Тодоров и на "Плиска Консултинг" с ръководител арх. Румяна Пройкова.

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха новия корпус на детска градина "Детско царство" в столичния ж.к. "Дружба" 1

Откриха новия корпус на детска градина "Детско царство" в столичния ж.к. "Дружба" 1

Новата сграда е за 6 групи и предлага места за още 156 деца

Кодови думи "строителство", "енергоефективност" и "BIM" събраха 18 200 посетители на Архитектурно-строителната седмица

Кодови думи "строителство", "енергоефективност" и "BIM" събраха 18 200 посетители на Архитектурно-строителната седмица

Възможността за развитие на бизнеса и внедряване на иновации утвърди България като важен фактор за ключовия икономически сегмент на Балканите и Източна Европа

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Гостуването ѝ е съпътствано от представянето на английския превод на книгата „Госпожо архитект“ (Мadam architect), съобщават от „Гьоте институт“

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

В момента там тече възстановяване на тротоарите и настилките след прокопаването за подземната инфраструктура

Откриха обновената централна част на Чепеларе

Откриха обновената централна част на Чепеларе

С изпълнението на проекта пешеходната зона на ул. „Васил Дечев“ и площад “Олимпийски“ имат нов облик