Самоков, Монтана, Сливница и Костинброд участват в проект за кръгово строителство

220

За целта ще бъде направена инсталация за производство на висок клас рециклирани строителни материали, която ще бъде позиционирана в район Кремиковци


Подписването на меморандум за сътрудничество по проект за кръгово строителство се състоя на форум за представяне на идеята, проведен на 26 май в Университета по архитектура, строителство и градоустройство. Чрез меморандума двете страни потвърждават професионалното си сътрудничество в сферата на строителството и управление на строителните отпадъци.

На форума бе учреден Териториален клъстерен център за Югоизточна Европа за срок от 5 години. Държавите, които ще си партнират в него, са Дания, Белгия Франция, България и Сърбия, като страна кандидат за член на Европейския съюз.

Представител от Дания, който се включи онлайн, представи опита на страната в оползотворяването на строителните отпадъци. Гост-лекторите на форума споделиха необходимостта от мерки и решения за намаляване на количеството депониран отпадък, от който строителните имат 40% дял. Изложени бяха сериозни аргументи за реализация на мерките и целите по проекта, които да бъдат постигнати чрез иновативни решения за кръгово строителство.

Процесът по оползотворяване на строителния отпадък включва разрушаване, преработка и оползотворяване, т.е. от преработения отпадък да бъдат изградени нови строителни елементи. За целта е проектирана и ще бъде направена инсталация за производство на висок клас рециклирани строителни материали. Тя ще бъде позиционирана в район Кремиковци до 2026 година, след което в по-малка община за период от половин година.

Общини-партньори по проекта са Самоков, Монтана, Сливница, Костинброд и Пирот/Сърбия. Строителните отпадъци, освен като обем количество депониран отпадък, са проблем и поради ограничения брой строителни депа и отдалечеността им създава предпоставки за образуване на нерегламентирани сметища. Ефективността на реализацията на проекта ще създаде възможност за депониране и оползотворяване на този вид отпадък.

ОЩЕ НОВИНИ

Столична община: София изгражда и модернизира 23 детски градини и ясли

Столична община: София изгражда и модернизира 23 детски градини и ясли

Осигуряват се над нови 70 групи чрез инвестиции в строителство, казват от администрацията

Започва обновяването на двора на 199 ОУ "Св. Апостол Йоан Богослов" в "Левски Г" в София

Започва обновяването на двора на 199 ОУ "Св. Апостол Йоан Богослов" в "Левски Г" в София

Договорът с избраният след обществена поръчка изпълнител „ЖСП Стил ООД - клон София“ е подписан вчера

Очаква се в края на следващата година да бъдат готови и шестте метростанции от разширението на метрото в посока "Слатина" и "Младост"

Очаква се в края на следващата година да бъдат готови и шестте метростанции от разширението на метрото в посока "Слатина" и "Младост"

Участъкът няма как да бъде готов за „Евровизия“ и ще се търсят други транспортни решения, ако София бъде избрана за домакин на конкурса

Адвокат: Казусът Баба Алино е рентгенова снимка на институционалния разпад

Адвокат: Казусът Баба Алино е рентгенова снимка на институционалния разпад

Мартин Костов коментира незаконното „тайно селище" край Варна

Направиха първа копка на търговския Estrea Park в столичния квартал "Надежда"

Направиха първа копка на търговския Estrea Park в столичния квартал "Надежда"

Българската търговска верига „Фантастико“ ще бъде част от проекта със супермаркет, изграден върху собствен терен със своя инвестиция

Започва строителството на детска градина "Зора" в столичния район "Илинден" - по проект на Tilev Architects

Започва строителството на детска градина "Зора" в столичния район "Илинден" - по проект на Tilev Architects

Във фоайето при главния вход е предвидена детска пързалка тип тунел, като по нея децата могат да се спускат от втори до първи етаж (обновена)