Сър Дейвид Алън Чипърфийлд е лауреат на наградата за архитектура Pritzker за 2023 г.
Церемонията по връчването на наградата ще се проведе в Атина през май
Сър Дейвид Алън Чипърфийлд, снимка Tom Welsh
Сър Дейвид Алън Чипърфийлд получи най-високото отличие в архитектурата Pritzker за 2023г. Той е архитект, който демонстрира уважение към историята и културата, като почита съществуващата застроена и природна среда, преосмисля функционалността и достъпността на нови сгради, реновации и реставрации чрез вечен модерен дизайн, който се изправя срещу климатични проблеми, трансформира социалните взаимоотношения и съживява градовете.
Turner Contemporary, снимка Simon Menges
Произведенията на арх. Чипърфийлд поддържат връзката между традиция и иновация. Проектите му са елегантно сдържани и прецизно следват оригиналния дизайн и структура, вместо да ги заместват изцяло с модерна архитектура. „Като архитект аз съм в известен смисъл пазител на паметта и наследството", казва той.
The Neues Museum, снимка Joerg von Bruchhausen
Алехандро Аравена, председател на журито и лауреат на наградата Pritzker за 2016 г., обяснява: „В свят, в който много архитекти гледат на една поръчка като на възможност да я добавят към портфолиото си, той подхожда към всяка задача със специфични инструменти, които е избрал с прецизност и голямо внимание. Понякога това изисква силен и монументален жест, докато друг път почти изчезва. Неговите сгради винаги ще издържат изпитанието на времето, защото крайната цел на неговата дейност е да служи на по-голямото благо. Избягването на това, което е модерно, позволява проектите му да просъществуват дълго във времето.“
The Hepworth Wakefield, снимка от Iwan Baan
„Ние не виждаме разпознаваема сграда на Дейвид Чипърфийлд в различни градове, а различни сгради на Дейвид Чипърфийлд, проектирани специално за всяко място. Неговият архитектурен език балансира между основните принципи на дизайна и гъвкавостта към местните култури. Работата на Чипърфийлд обединява европейския класицизъм, сложната природа на Великобритания и дори деликатността на Япония. Тя е плод на културното многообразие“, коментира журито.
Saint Louis Art Museum, снимка със съдействието на Simon Menges1
Дейвид Чипърфийлд е на 69 години. Той проектира повече от 100 обекта за четири десетилетия. Те варират от културни, граждански и академични сгради до градско планиране и резиденции.
River and Rowing Museum, снимка със съдействието на Richard Bryant
Дейвид Чипърфийлд е базиран в Лондон, но има офиси също в Берлин, Шанхай, Милано и Сантяго де Компостела. Архитектурното си бюро основава през 1985 г. Преди това работи за известни архитекти като Норман Фостър и Ричард Роджърс. Репутация си създава с проекти на престижни магазини в Лондон, Париж, Токио, Ню Йорк. Сред проектите, по които сега работи, са разширение на Националния археологически музей в Атина, нов стадион за Зимните олимпийски игри през 2026 г. в Милано, жилищен комплекс в Австралия – първият му обект в страната, жилищни кули в Белгия, Германия, Китай, Ню Йорк.
Procuratie Vecchie, снимка със съдействието на Alessandra Chemollo
Дейвид Чипърфийлд е лауреат и на наградата РИБА Стърлинг за 2007 г. за Музея на съвременната литература в Марбах, Наградата за съвременна архитектура на Европейския съюз "Мис ван дер Рое", на Германската архитектурна награда, както и на много други професионални отличия.
Museo Jumex, снимка със съдействието на Simon Menges
James-Simon-Galerie, снимка със садействието на Ute Zscharnt за David Chipperfield Architects
Inagawa Cemetery Chapel and Visitor Center, снимка със съдействието на Keiko Sasaoka
Hoxton Press, снимка със съдействието на Simon Menges
BBC Scotland Headquarters, снимка със съдействието на Ute Zscharnt за David Chipperfield Architects
Amorepacific Headquarters, снимка със съдействието на Noshe
America’s Cup Building ‘Veles e Vents, снимка със съдействието на Сhristian Richters
Дейвид Чипърфийлд е 52-ият лауреат на наградата за архитектура Pritzker. Носител на архитектурната награда Pritzker 2022 е Франсис Кере. Наградата е учредена от американския бизнесмен Джей Прицкер през 1979 г. Тя се присъжда на живи архитекти, чиято работа съчетава талант, авангардност и хуманитаризъм. Лауреатите получават 100 000 щатски долара и бронзов медальон.