Създават екопътека по поречието на река Вит в защитена зона "Студенец" в землището на луковитското село Ъглен

340

Всички нови архитектурни елементи ще бъдат изработени от естествени материали – дърво, камък и метал


С откриването на строителна площадка на 19 август започна реализацията на „Екопътека при село Ъглен“. Фирмата изпълнител е „Борисов 75“ ЕООД. Проектното трасе е с обща дължина около 7 км, но с настоящата инвестиция се осъществява първи етап – около 4,740 км.

Екопътеката ще бъде по съществуващ черен път в общински имоти. По протежението на маршрута има чудесни места за отдих и се разкриват красиви гледки. Началото е при скално образувание „Слона“, като строително-ремонтните работи за изграждане на първи етап ще обхванат трасето до т. нар. Човешка пещера (Селището) – място за почит към паметта на над 300 ъгленчани, изгорени живи през август 1877 г. по време на Руско-турската освободителна война, заради което наричат селото "Северняшкият Батак".

Предстои изграждане на прилежаща, дребна по мащаби, туристическа инфраструктура, включваща маркировка, обособени места за отдих, пътеуказателни и информационни табели за представяне на местни исторически събития и природни забележителности. Предвидено е лесопарково обзавеждане – маси, пейки, беседка и навес, дъсчен мост, информационни пана и указателни табели.

С проекта ще се създадат условия за отдих, ще се осигури безопасен достъп по поречието на реката до Човешката пещера и ще се ограничи неконтролираното навлизане в защитената местност. Ще се презентира красотата на поречието на река Вит в източната част на общината при селата Ъглен, Бежаново, Дерманци и Торос - като място за туризъм с местни исторически събития, легенди, културни достижения и специфична местна кухня.

Снимки: Община Луковит

Проектът се изпълнява по договор по Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИГ Луковит - Роман. Отпуснатите финансови средства са 192 045 лв. без ДДС, от които 172 840 лв. e финансирането от ЕЗФРСР и 19 204 лв. e националното съфинансиране. Срокът за изпълнение е до 30.06.2025 г.

ОЩЕ НОВИНИ

Продължава работата по гражданския проект "Езерата на Южния парк"

Продължава работата по гражданския проект "Езерата на Южния парк"

Обхватът на дейностите се разширява върху цялата водна инфраструктура в района

Столична община ще прави опит за реално ограничаване на достъпа на автомобили в Борисовата градина

Столична община ще прави опит за реално ограничаване на достъпа на автомобили в Борисовата градина

На 25 юни СОС подкрепи предложението на „Спаси София“, след като от партията показаха видео как контролът на достъпа се заобикаля с резервация в кръчма

Сточна гара в София отново стана център на културна програма, работилници и международен форум за градски трансформации

Сточна гара в София отново стана център на културна програма, работилници и международен форум за градски трансформации

Събитията имаха за цел да начертаят по-конкретен план за превръщането на 80-те хектара железопътни територии в парк за околните квартали 

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Проектът е на Лора Гидимаркова и е обвързан с локацията и близката фабрика за производство на струнни музикални инструменти

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

По-малко от 2 на всеки 10 спирки в центъра на столицата имат защита от дъжд, сняг и слънце

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ