Ще изграждат фотоволтаична електроцентрала с мощност от близо 5 MW на летището в София

308

Съоръжението ще бъде разположено върху собствен терен и ще произвежда електроенергия за вътрешно потребление


На 19 септември СОФ Кънект подписа договор с Хидроенергийна компания АД (ХЕК) за изграждането на фотоволтаична електроцентрала на летище „Васил Левски“ – София. Съоръжението ще намали зависимостта от външни доставчици и ще подпомогне усилията на оператора за пълна декарбонизация до 2036 г.

Фотоволтаичната електроцентрала ще бъде изградена с 8 300 соларни модула, монтирани върху терен на летището с обща площ около 50 000 кв. м и ще разполага със система за интелигентен мониторинг и управление в реално време. Инсталацията ще осигурява екологично чиста електроенергия, което ще покрива значителна част от собственото потребление на летището и ще намали въглеродните емисии.

Проектът ще бъде реализиран до края на 2026 година, а на следващ етап е предвидено да бъде изградено и батерийно стопанство.

ОЩЕ НОВИНИ

Училище "Васил Левски" в петричкото село Коларово ще има физкултурен салон

Училище "Васил Левски" в петричкото село Коларово ще има физкултурен салон

С постановление на Министерски съвет бяха утвърдени средства в размер на 371 519 лева, представляващи авансово плащане за изграждане на салона

Завърши изграждането на трасета от три улици в квартал "Малинова долина" в София

Завърши изграждането на трасета от три улици в квартал "Малинова долина" в София

Отварят се за движение „Проф. Живко Сталев“, „Едуард Генов“ и „Мирела Френи“ и се извършват административни процедури за въвеждането им в експлоатация

Откриха ритейл парк в Костинброд

Откриха ритейл парк в Костинброд

Отвори и първият магазин на Lidl в общината

Община Нова Загора получи финансиране за проект за по-чиста и зелена среда

Община Нова Загора получи финансиране за проект за по-чиста и зелена среда

Ще бъде създадена зона за отдих в източната част на градския парк

Община Ямбол е с одобрен проект за трибуна с козирка на стадион "Тунджа"

Община Ямбол е с одобрен проект за трибуна с козирка на стадион "Тунджа"

Сградата на стадиона вече е с нов облик и енергийно ефективна, изградена е лекоатлетическа писта, подменена е и тревната настилка на футболния терен