Сигурността в световен мащаб е решаващ фактор за инвестициите в пазара на недвижими имоти

153

Около това се обединиха българските и международни лектори на Първата национална конференция на Realto Group, която събра 500 професионалисти от сферата на недвижимите имоти в София


Виетнам, Китай и Мавриций са привлекли най-много милионери за последните 10 години, сподели Лив Баген, макроикономист и специалист в сектора на недвижимите имоти. Тя, заедно с Тако Хейдинга, един от най-популярните експерти в сферата в Азия в момента, бяха специални гости на форума в София. “Глобалните тенденции предефинират пазара - трябва да проследим пътя на парите в световен мащаб и да сме готови за начина, по който новите поколения ще изменят потребителските нагласи”, каза още Баген. “7 от 10 души в световен мащаб искат да живеят в градовете, а 67% от парите, които ще се харчат на глобално ниво след 10 години, ще идват от поколенията Y и Z”, допълва Баген. Поколения, чиято потребителско поведение е много по-различно от това на познатите ни към момента клиенти.

Експертите на форума коментираха, че през последните 100 години светът е станал свидетел на едно-единствено поколение, чието потребителско поведение не е било зависимо от сигурността. Това са хората, родени и израснали между Втората световна война и днес, и то само в някои зони на света, каквато е Западна Европа. Към момента обаче, пред хората отново стои въпросът за сигурността и той е фактор при вземането на редица решения, сред които е и покупката на имот. Търсенето на сигурност на спестяванията е основен двигател и на нашия пазар на ново строителство, според данните на Обединени агенции Realto. Две се водещите тенденции на този пазар у нас - ръст на обемите (около 13%), продиктуван от ръст на цените, но и все по-дълъг срок за сключване на сделка.

“Имаме растящ брой запитвания, успяваме да затворим 10% повече сделки, но срокът на сделката се увеличава  двойно - ако преди купувачите вземаха окончателното си решение до 3 месеца, сега този процес им отнема от 3 до 6 месеца”, коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС.

Според Весела Илиева, управляващ партньор на New Estates, постоянно нарастват средствата и усилията, които трябва да се вложат за реализацията на един проект -  признак, който демонстрира желанието на инвеститорите да привлекат купувачите първо при тях. Това, заедно с очакванията за забавяне на пазара и влизането на България в еврозоната, може да ги постави пред трудното решение в колко проекта да вложат усилия и какви.

Според Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека, макар броят сделки и цени да продължават да растат, гъвкавостта на инвеститорите ще е ключова за пазара у нас. “Инвеститорите могат да се обособят в две основни групи. Част от тях ще преустановят продажбите си на зелено, реализирайки такива единствено след Акт 14 и работейки с по-малък марж на печалбата. А друга част, виждайки забавянето на пазара, ще разчитат на по-големи комисиони към посредническите агенции”, коментира Пейчев.

Бъдещето на пазара е в специализацията според Явор Костов, изпълнителен директор на Forton Homes. Стратегически това означава, че бизнесът следва да се съобрази с купувачите, които вече няма да търсят просто консултант по недвижими имоти, който да има експертиза във всички сфери. Те ще се обръщат към специалисти, които имат по-задълбочени познания и опит в конкретен сегмент на имотите.

Realto Group генерира най-голям обем от сделки с имоти на българския пазар и развива най-голямата мрежа от консултанти в сферата на недвижимите имоти. Екипът се състои от над 700 професионалисти в сектора, които работят в цялата страна. Групата поддържа собствени офиси в национален мащаб. Компаниите в Realto Group са АДРЕС, Имотека, Unique Estates, New Estates, Cushman&Wakefield Forton, Credit Center, Имофонд, BOPartners, New Estates.

ОЩЕ НОВИНИ

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

Жури от 15 души, представители на съсловни организации, институции и академични среди прегледа над 30 оферти

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Първите състезания са планирани за октомври-ноември, а официалното откриване на целия комплекс се очаква през февруари-март догодина

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Това е възможност Столична община да започне реализацията на Зеления ринг от гара “Пионер” до ВТУ “Тодор Каблешков”, а за района - за изграждането на детска градина

МРРБ: Корекции в проектите, а не политически игри бавят плащанията към Столична община

МРРБ: Корекции в проектите, а не политически игри бавят плащанията към Столична община

Уточнението е във връзка с твърдението на кмета на София Васил Терзиев, че „МРРБ с месеци бави плащания към София от програмата за общинско финансиране“