Скулптура на древен аполониец ще бъде поставена близо до плаж "Харманите" в Созопол

311

Фигурата ще бъде изработена от скулптора Георги Андонов


Източник: Община Созопол

Общинският съвет в Созопол прие предложението на СНЦ „Фарът на Аполония“ да се постави бронзова скулптура на древен жител на града, който свири на арфа, в близост до плаж „Харманите“. Тя ще бъде ситуирана върху П-образен постамент, който ще служи за рамка на снимки, които туристите могат да си правят на новия символ. Скулптурата ще разказва историята на Созопол и същевременно с това ще служи като слънчев часовник. В краката на фигурата ще има яйце, змия и гарван, символизиращи мъдрост и знание.

„Целта на инициативата е запознаване на туристите с нашата история и разпространяване на богатствата ни в сферата на изкуството и археологията. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата и ще добавим стойност към техния летен престой. Мястото е избрано като входно пространство към основната част на града, с добра видимост и пейзаж. Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата, а по-любознателните ще получат задълбочена информация за нашата история в местните музеи“. Това обясни председателят на сдружението Иван Иванов.

Предвидената бронзова фигура ще бъде с височина до 2,00м. Тя ще бъде поставена върху бетонов постамент с размери 80/80см , облицован с камък. Композицията ще бъде в затревената площ в близост до плаж „Хармани“ и разкритата археология в античен некропол „Виа сакра“. Там са открити над 1000 гробници, съоръжения и многобройни останки от погребално-поменални обреди.

Средствата за нея ще бъдат изцяло предоставени от СНЦ „Фарът на Аполония“.

ОЩЕ НОВИНИ

Проект на Института за културно наследство изследва нови възможности за обезлюдени места

Проект на Института за културно наследство изследва нови възможности за обезлюдени места

През януари градовете Габрово, Трявна, Дряново и Велико Търново са домакини на поредица от събития по проекта „От камък и дърво – архитектурното наследство на пустите селища“

В Ахтопол започва проектиране за основен ремонт и отводняване на крайбрежната алея

В Ахтопол започва проектиране за основен ремонт и отводняване на крайбрежната алея

Според граждани проектът трябва да бъде публичен и обсъден, защото алеята е едно от най-хубавите места на града

Възстановяват автентичния облик на известната вила на Пенчо Семов в Габрово и парка към нея

Възстановяват автентичния облик на известната вила на Пенчо Семов в Габрово и парка към нея

Целта на проекта е съхраняване духа на мястото и превръщането му в културен център

Откриха нова зона за отдих с малък парк и детска площадка в бургаския квартал "Ветрен"

Откриха нова зона за отдих с малък парк и детска площадка в бургаския квартал "Ветрен"

Променено беше едно от най-занемарените и неугледни пространства в района

Зеленият ринг: София подготвя следващите стъпки за реализация на най-големия линеен парк

Зеленият ринг: София подготвя следващите стъпки за реализация на най-големия линеен парк

Целта е в края на годината да стартира изграждането на първата отсечка – от гара „Пионер“ до бул. „Шипченски проход“