София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

155

Кметът Васил Терзиев и заместник-кметът на Лондон Себ Данс участваха в конференция Green cities is great, организирана от Британско-българската бизнес асоциация


Лондон започва действия за подобряване на въздуха си още през 1661 г. Оттогава е първият институционален документ, който засяга индустриализацията и отоплението на домакинствата. През последните години екипът на кмета Садик Кан работи по въвеждането на редица мерки, една от които е Програмата ULEZ за ниски емисии, която вече е въведена в целия град. Тя е свързана с недопускането на най-замърсяващите автомобили. След тази мярка ежедневно 90 хил. замърсяващи превозни средства по-малко влизат в Лондон.

"София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени града, чиято цел е до 2035 г. да намалят вредните емисии с 80%. Това включва усилия в различни области, а е една от най-съществените е транспортът", каза столичният кмет. По думите му целта е 80% от пътуванията в рамките на града да бъдат с обществен транспорт или алтернативни средства.

Какви мерки и дейности изпълнява Столична община според кмета Васил Терзиев?

Столичната община работи по инвестиционна програма за обновяване на автопарка на градския транспорт. Продължава разширението на метрото и изграждането на интелигентен модел, който да мотивира гражданите да използват повече обществения транспорт. Въвеждат се и нискоемисионни зони за транспорт и за отопление.

По отношение на енергийната ефективност се изпълняват проекти за енергийна ефективност на сградите, прилагане на интелигентни системи за управление и за изграждане на възобновяеми системи върху обществени сгради. Осигурена е подмяна на замърсяващи отоплителни уреди, като е ускорено изпълнението на програмата. За 5 години тя е била с 10% изпълнение, а за 10 месеца тази година е достигнато 40% изпълнение.

Стремежът е да се надгради системата за разделно събиране на отпадъци и да се модернизира третирането им, което ще ги превърне в ценен ресурс за повторна употреба и ще намали замърсяването.

Другата голяма тема по думите на кмета Терзиев е защитата и разширяването на зелените системи на града – разширяване на парковете, тяхната защита и почистването на речните корита. „София има над 100 реки, които трябва да защитим, защото те са фактор за подобряване на качеството на въздуха и за намаляване на топлинните острови в града“, каза кметът.

В областта на социалната инфраструктура Терзиев даде пример с опитите за превръщане на училищните дворове в паркове, което да доведе до намаляване на горещите точки в града. "В нашите планове е подобряване на свързаността на града с планината Витоша и интелигентното използване на това, което природата ни е дала", каза също столичният кмет.

Терзиев подчерта, че няма как да се постигнат целите за нулеви емисии в София, ако няма сътрудничество между институциите, бизнеса, академичните среди и неправителственият сектор. Развитието на зелен град не е само повече зеленина, а възможност за модернизация на всички сфери от градската система, каза той.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Той се намира до кв. „Милевите“ до сградата на бившия Техникум близо до центъра на града и обхваща площ от 12 декара

Районните кметове във Варна ще представят списък с малки инфраструктурни ремонти

Районните кметове във Варна ще представят списък с малки инфраструктурни ремонти

Пътностроителните фирми имат възможност да осигурят по една бригада за бърза рехабилитация на различни елементи на градската среда

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Години се водеха съдебни дела за имота до МС “Хаджи Димитър”, който беше на Съюза на българските художници (СБХ)