Стартира строежът на нова технологична сграда на института GATE в София

1206

В нея той ще развива своята научна дейност и ще ползва иновационни лаборатории.


Ректорът на СУ „Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, директорът на институт GATE проф. Силвия Илиева и министърът на образованието и науката от служебното правителство проф. Николай Денков положиха основите на новата сграда на института. 

Първата копка на новата технологична сграда на институт GATE се състоя днес на бул. "Джеймс Баучер" 5 в район "Лозенец" в столицата. На обща застроена площ от 602 кв. м, разположена на четири етажа, сградата ще предлага лаборатории, зали за обучения, срещи и специализирано оборудване. Сградата ще е разположена в паркова среда, обградена от историческите сгради на Факултетите по химия, математика, информатика и физика на СУ „Св. Климент Охридски". Тя е в крак със съвременните тенденции и е проста и разбираема, естетически издържана и семпла, казват от Института. Освен за изследователите на институт GATE, новата сграда ще бъде отворена за студенти и партньори за демонстрации, експериментиране и тестване на нови технологии и решения, както и за семинари и събития.     

Като част от официалната церемония гостите имаха възможност да отправят своите пожелания към института и да ги положат в специална капсула на времето, която да бъде отворена след 10 години.

Фасадите на сградата са решени в стъкло и материал, който имитира дърво. Предимствата на това решение са, че съчетава приятен външен вид и дълговечност. Сградата е решена в минималистичен обем - кубична форма с еднакви по размер фасади, проектирани спрямо изложението - с повече материал от изток, юг и запад и повече остъкляване от север. Има четири надземни и едно подземно ниво, свързани с асансьор и вътрешна стълба с естествено горно осветление. Преди да влезе в сградата, посетителят се изправя пред символичен "портал", представляващ композиция от елементи, символизиращи ролята на института като водещ изследователски център в технологиите на бъдещето.

Фоайето в сградата обединява в общ обем първо и второ ниво - отворени пространства за срещи и дискусии. Вдясно от главното фоайе се разполага многофункционална зала с капацитет от 120 души, където ще бъдат провеждани събития и конференции. На ниво сутерен се разполагат две големи зали - едната е за визуализации със значителни по размер екрани и оборудване за виртуална реалност. Другата зала е с презентационна цел - за иновации и новости в сферата на информационните технологии. На второ ниво се намира отворено пространство - общ обем с главното фоайе. Освен него там се помещават две зали за обучения и конферентни срещи, както и едно отворено пространство за работа. На трето и четвърто ниво са разположени различни по размер пространства за научни изследвания, съобразени с нуждите на института. Обединени са от общо пространство с естествено осветление и кътове за срещи, дискусии и хранене. Всички помещения и работни места са с естествено осветление, като същевременно за защита от прегряване се предвижда плътен подпрозоречен парапет, като по този начин се осигурява осветеност там, където е необходима - на работната площ. На покрива се разполага тераса, място за отдих и срещи, където изследователите могат да излязат и да се любуват на парковата среда с поглед към целия кампус.

Интериорното планиране на сградата е гъвкаво и съответства на организационната структура на института, като има възможност и да се променя в периода на експлоатация. Това се осигурява посредством оптимално разполагане на носещи елементи със значителни по размер разстояния между тях, което дава възможност за свободно преподреждане. Пространствата са светли, комфортни и приветливи. В общите части са разположени вертикални зелени стени, които създават усещане за близост с природата. Работните пространства са разнообразни по вид и размер, като има по-големи, където изследователите да споделят и общуват, както и по-малки, където всеки може да намери място за уединение и концентрация. Интериорът е семпъл и минималистичен, но комфортен и с усещане за уют и спокойствие. Той предразполага изследователите да работят в среда близка като усещане до дома и същевременно творческа и способстваща за уединение и концентрация.

Околното пространство е решено като естествено продължение на парковата среда. От изток се намира главният вход - отворен към парковата среда със зеленина и места за сядане. От север и юг се обособяват зелени пространства и пътеки, като от юг се разполагат и велосипедни стоянки и места за сядане. От западната страна се намира паркинг.

Сградата е обезпечена със съвременни технологични решения, които позволяват мобилност и многофункционалност по време на експлоатационния режим. Предвиден е двоен технологичен под и окачени растерни тавани. По този начин се осигурява възможност за промяна на пространствата в зависимост от променящите се нужди на института. Инсталационно сградата е съоръжена със съвременна електрическа, информационна, отоплителна и вентилационна, водоснабдителна и канализационна система. Тя е проектирана с мисъл за осигуряване на енергийна ефективност посредством пасивни и активни мерки. Пасивните са високоефективни ограждащи елементи - стъкло и изолация. Активните са енергийно-ефективна система за отопление и охлаждане.

Сградата на Института ще бъде оборудвана със сензори и датчици за събиране на данни като част от лабораторията за града. Това ще даде възможност да се експериментира върху интеграцията на модели с различна гранулярност, каквито са цифровите модели на отделните сгради, и цифровите модели на градовете като цялостна екосистема.

Екипът на институт GATE      

Институтът „Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) работи за интегриране и разширяване на научните постижения и иновации в приоритетни области като големите данни и изкуствения интелект на регионално и европейско ниво. GATE е съвместна инициатива между Софийския университет „Св. Климент Охридски", Chalmers University of Technology, Швеция - университет с богат опит в научните изследвания, образованието и иновациите в областта на големите данни и изкуствения интелект, и Chalmers Industrial Technology, Швеция - лидер в управлението на иновациите, сътрудничеството между университет и индустрия и трансфера на технологии. 

Институтът е създаден в рамките на проект за изграждане на Център за върхови постижения в областта на големите данни и изкуствения интелект, финансиран по мярката Teaming Phase 2 на европейската програма за научни изследвания и иновации Хоризонт 2020. Проектът е съфинансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж". 

Научните изследвания и иновациите в GATE са организирани в четири стратегически приложни области - Градове на бъдещето, Интелигентно правителство, Умна индустрия и Дигитално здравеопазване. Един от пилотните проекти на института GATE, с който стартира сътрудничеството със Столична община, е „Цифров двойник на града". Той стартира със създаването на 3D модел на район „Лозенец", представящ геометрията на обектите в него като сгради, пътна инфраструктура, зелени площи, релеф и др.

ОЩЕ НОВИНИ

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Години се водеха съдебни дела за имота до МС “Хаджи Димитър”, който беше на Съюза на българските художници (СБХ)

Започна ремонтът на пешеходната улица в Дряново

Започна ремонтът на пешеходната улица в Дряново

Това е един от ключовите инвестиционни проекти на общината

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Фирма „Екотийм“ трябва да представи план за възстановяването му, въз основа на който да се възложи технически проект

В Бургас се руши сграда паметник на културата, в която са снимани сцени от филма "Опасен чар"

В Бургас се руши сграда паметник на културата, в която са снимани сцени от филма "Опасен чар"

Всички стъпки по нейното укрепване и възстановяване Общината трябва да съгласува с ресорното министерство

Избран е изпълнител за ремонта на Старата главна улица в Плевен

Избран е изпълнител за ремонта на Старата главна улица в Плевен

Става дума за участъка от ДКТ „Иван Радоев“ надолу - от пл. „Ст. Стамболов“ до ул. „Полк. инж. Цветан Лазаров“

Откриха новата сграда на Детска градина "Червената шапчица" в Търговище

Откриха новата сграда на Детска градина "Червената шапчица" в Търговище

Тя е изградена по програма към Министерството на образованието и науката