Столична община ще поиска сградата на Банята в "Горна баня" да й бъде върната и предоставена за управление

340

Кметът на София и областният управител обсъдиха процедурата, по която ще бъде извършено прехвърлянето на сградата, за да може общината да пристъпи към подготовката на проект за ремонт


Източник: СО

В петък се проведе среща, посветена на бъдещето на емблематичната сграда на банята в Горна баня – обществен символ за района, който години наред тъне в разруха. На срещата освен кметът на София Васил Терзиев и областният управител Стефан Арсов присъстваха още кметът на район „Овча купел“ Ангел Стефанов, зам.-кметът на София Никола Барбутов, общински съветници от групата на „ПП – ДБ“ и от ГЕРБ – СДС, както и представители на Инициативен комитет „Горна баня“ и заинтересовани граждани. Тъй като Банята е била дадена веднъж на общината за петгодишен срок, който е изтекъл и нищо не е направено, то тя трябва отново да бъде върната на Областна управа и чак тогава прехвърлена на общината. Банята е частна общинска собственост. Сградата е паметник на културата и за нея има съгласувана виза от Министерство на културата.

Предложението за подготовка на проект за ремонт на Банята в "Горна баня" събра най-много гласове в Програмата за граждански бюджети на Столичната община „Идеи за града“, а гласуването се осъществи чрез платформата „Решава София”. Подготовката на проект за изпълнение на основен ремонт на банята е първа стъпка за възстановяване на сградата, която е паметник на културата. За да бъде възложен той, е нужно придобиване на собствеността от общината. След изработване на необходимата проектна документация ще бъде ясно и какви средства ще са нужни за изпълнение на ремонта.

Източник: СО

Кметът Терзиев настоя да се подготви доклад до Столичния общински съвет (СОС) и да се внесе за разглеждане на предстоящо заседание, а докато тече процедурата по прехвърляне, да започне и подготовка на документацията за обявяване на обществена поръчка за избор на проектант. Процедурата предвижда: решение на СОС за връщане на управлението на Банята на Столичната община, доклад до Областния управител, внасяне на писмо от областния управител до Министъра на регионалното развитие и благоустройството и решение на Министерски съвет.

Източник: СО

Вижте повече за сградата в сайта на Българската асоциация за термално наследство.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей