Строителната индустрия все повече използва изкуствен интелект за задачи като проектиране, избор на място и производство
TechTarget споделя начините, по които той променя секторите
Проектиране. Някои компании използват ИИ, за да подобрят и ускорят процеса на проектиране. ИИ може да помогне на архитекти и инженери да създават концепции и визуализации по-бързо, както и да изследват алтернативни проекти. Инструментите на ИИ също могат да помагат в идентифицирането на потенциални проблеми в проектирането чрез анализ на текущи и исторически данни.
Моделиране. Способността на ИИ да моделира реални структури и сценарии позволява на архитекти и инженери да тестват строителните проекти и да оценяват как една структура ще се държи при различни условия.
Административни задачи. Компаниите използват ИИ, за да организират офертите си, като използавт данни от предходни оферти и ангажименти и усъвършенстват отговора. Те също така използват ИИ, за да подобрят предложенията си.
Анализ. Компаниите използват ИИ за пазарен анализ с цел събиране на информация за търсенето на дизайнерски елементи, строителни характеристики и инсталации, както и за разходи и продажни цени. Освен това, ИИ се използва за събиране и синтезиране на регулаторна информация и интегрирането ѝ в други системи за планиране. Компаниите го използват, за да изчисляват показатели за устойчивостта на проекта.
Управление на проекти. Повечето софтуери за управление на проекти включват ИИ, който помага с функции, като приоритизиране на задачи, планиране, оценка на разходите, разпределение на ресурсите и управление на риска.
Управление на веригата за снабдяване. Компаниите могат да използват ИИ, за да анализират минали и текущи данни, да изчисляват колко материали трябва да се поръчат, къде материалите са най-евтини и кога да се направи поръчката.
Наблюдение и измерване. Строителните компании могат да използват камери на място и дронове, за да наблюдават обектите, да взимат измервания и да следят напредъка. ИИ инструментите могат да анализират изображенията, за да поддържат проекта в рамките на задачите и да идентифицират рискове.
Обучение и знания. Макар, все още, да не са толкова разпространени в строителството, добавената и виртуалната реалност могат да помагат за обучението на работниците и да ги насочват при изпълнението на задачи на място.
Източник: www.nrca.net, чрез БАИС