Строителната индустрия все повече използва изкуствен интелект за задачи като проектиране, избор на място и производство

109

TechTarget споделя начините, по които той променя секторите


Проектиране. Някои компании използват ИИ, за да подобрят и ускорят процеса на проектиране. ИИ може да помогне на архитекти и инженери да създават концепции и визуализации по-бързо, както и да изследват алтернативни проекти. Инструментите на ИИ също могат да помагат в идентифицирането на потенциални проблеми в проектирането чрез анализ на текущи и исторически данни.

Моделиране. Способността на ИИ да моделира реални структури и сценарии позволява на архитекти и инженери да тестват строителните проекти и да оценяват как една структура ще се държи при различни условия.

Административни задачи. Компаниите използват ИИ, за да организират офертите си, като използавт данни от предходни оферти и ангажименти и усъвършенстват отговора. Те също така използват ИИ, за да подобрят предложенията си.

Анализ. Компаниите използват ИИ за пазарен анализ с цел събиране на информация за търсенето на дизайнерски елементи, строителни характеристики и инсталации, както и за разходи и продажни цени. Освен това, ИИ се използва за събиране и синтезиране на регулаторна информация и интегрирането ѝ в други системи за планиране. Компаниите го използват, за да изчисляват показатели за устойчивостта на проекта.

Управление на проекти. Повечето софтуери за управление на проекти включват ИИ, който помага с функции, като приоритизиране на задачи, планиране, оценка на разходите, разпределение на ресурсите и управление на риска.

Управление на веригата за снабдяване. Компаниите могат да използват ИИ, за да анализират минали и текущи данни, да изчисляват колко материали трябва да се поръчат, къде материалите са най-евтини и кога да се направи поръчката.

Наблюдение и измерване. Строителните компании могат да използват камери на място и дронове, за да наблюдават обектите, да взимат измервания и да следят напредъка. ИИ инструментите могат да анализират изображенията, за да поддържат проекта в рамките на задачите и да идентифицират рискове.

Обучение и знания. Макар, все още, да не са толкова разпространени в строителството, добавената и виртуалната реалност могат да помагат за обучението на работниците и да ги насочват при изпълнението на задачи на място.

Източник: www.nrca.net, чрез БАИС

ОЩЕ НОВИНИ

Подаден е проект за 87.5 милиона лева за градски трансформации в Габрово и Пловдив

Подаден е проект за 87.5 милиона лева за градски трансформации в Габрово и Пловдив

В Габрово се предвижда преустройство на бившия текстилен техникум, обновяване на Дома на хумора и сатирата, на спортна зала „Орловец“ и благоустрояване на крайречната зона на Янтра, в Пловдив - ремонт на кино „Космос“

Азиатска компания избра България за следващата си инвестиция от над 60 милиона лева

Азиатска компания избра България за следващата си инвестиция от над 60 милиона лева

Завод за велпапе и опаковки се очаква да бъде изграден в „Тракия икономическа зона“

ДНСК спря реконструкцията на столичната улица "Опълченска"

ДНСК спря реконструкцията на столичната улица "Опълченска"

Определен е 60-дневен срок за отстраняването на констатираните нарушения

Ремонтират централен площад в Гоце Делчев с трансграничен проект

Ремонтират централен площад в Гоце Делчев с трансграничен проект

Ще бъде извършена реконструкция, основен ремонт и озеленяване на парково и площадно пространство пред Дома на културата