Студио за интериорен дизайн предлага обновена визия за недостроената кула в центъра на Шумен

852

Според администрация и архитекти сградата има потенциал (обновена)


Снимка: Нели Василева

„Представяме ви нашата визия за една много обсъждана сграда, превърнала се в един от символите на Шумен по един или друг начин, но, за съжаление, съдбата й не се разви в добра посока. Въпреки това, тя е уникална и заслужава бъдеще. Ние бихме искали да предложим нова посока за нейната реализация, като отдадем почит на архитектурата и се отнесем с уважение към всички, които са участвали в нейната концепция. За нас е от изключителна важност да се подчертае красотата й, но и да се актуализира спрямо времето, в което живеем. Все пак, каквото и да се случи с нея, ние вярваме, че бъдещето й е добро и тя ще заеме достойно мястото си в центъра на града ни“, казват от студио Love 2 Design. „Благодарни сме на Община Шумен, „Автомагистрали Черно море“ АД и нашите приятели архитекти за това, че ни даваха насоки и ни съдействаха в тази инициатива. Всички се обединихме около идеята, че има огромен потенциал сградата да е полезна за обществото ни, въпреки че това е изключително трудна задача“, допълват още от студиото. Тяхното предложение предвижда създаването на Business Tower и Park SHUMEN 2022, като високата сграда да съдържа ресторант на най-високите етажи, 7 етажа офиси, 2 етажа за неправителствени организации и 2 етажа плюс партер за общинска администрация.

Визуализация: Love 2 Design

Според студиото основната цел е да се предизвика дискусия и да се говори за проблемите. "Този идеен проект беше създаден още миналата година, а от тогава до сега говорихме с много хора за него - общинска администрация, собственици, инвеститори, ресторантьори, архитекти, конструктори и много други хора", казват от Love 2 Design.

Визуализация: Love 2 Design

Шуменската кула е на 18 етажа над земята и още 6 етажа под земята и със застроена площ 206 кв. м. Автори на проекта са арх. Иван Сиврев – ръководител и главен проектант, арх. Елена Конярска, арх. Мая Петрова и арх. Цветан Василев. Главен консултант е арх. Георги Стоилов, който отговарял за архитектурно-художественото решение за центъра на Шумен.

Снимка: Кристиян Стоянов за Citybuild.bg

Централният градски площад е в строеж през 1988-1989 година, като огромният проект е бил предназначен да представлява революционна за времето си съвкупност от магазини, хотел, пощенска служба, кафенета и ресторанти, ритуална зала и офиси за общинската администрация. „Cлед като в края на 1989 година комунистическата партия престава да управлява еднопартийно, много подобни проекти биват изоставени - можем да ги видим навсякъде из страната, но нищо не е толкова грандиозно като Централният градски площад на Шумен. Модната къща на асоциация "Индустрия за човека" е трябвало да стане това, което днес наричаме мол - вътре трябвало да има магазини със стоки и изделия на всички 21 стопански обединения и комбинати на асоциацията, които съществували по това време: "Пирин", "Рила", "Витоша" и прочие предприятия от текстилната, кожарската, обувната, стъкларската и порцелано-фаянсовата промишленост на България“, казват още от Love 2 Design (вижте повече за проектите на студиото тук).

Снимка: Нели Василева

„Проектът за центъра на града бил готов през 88-ма година, публикуван в сп. „Архитектура“ и подложен на истинско обществено обсъждане с изложени макети за пред шуменци. Изкопните работи стартирали. Съборили много къщи в центъра и дали на собствениците им панелни апартаменти в крайните шуменски квартали. Тъкмо излели бетона обаче и настъпил 10 ноември“, пише през 2011 година като част от архитектурната група WhATA архитектурният историк, критик и публицист д-р арх. Анета Василева, сега част и от инициативата Ново архитектурно наследство (НАН).

Източник: WhATA

Арх. Василева разказва, че заданието за центъра на Шумен включва „амбициозна група от обществени сгради — търговски дом, концертен център, банка, поща, хотелски комплекс, ресторант и кафе-сладкарница, подземни паркинги и площади с фонтани“, а „бетонните работи подсказват опит за плах български постмодернизъм от края на 80-те“. 

Източник: WhATA

Според Кадастралната карта на България високата сграда на пл. "Освобождение" № 1 е частна собственост с предназначение "сграда на съобщенията". Преди време „Виваком“ я беше пуснала за продажба заедно с четириетажната сграда на пощата, която е в режим на съсобственост с „Български пощи“ ЕАД и е с 11 самостоятелни обекта и застроена площ 1 362 кв. м. 

Източник: kais.cadastre.bg/bg/Map

Сградата през годините създава притеснения на администрация и граждани заради това, че не е обезопасена и че стои неизползваема. Едно от намеренията за създаване на търговско-развлекателен център се провали. Във времето идеи за нейното възстановяване също не липсваха. Една от тях през 2013 година беше да се покрие с винилова мрежа, за да се превърне в бирен кен. „Смятаме, че могат да се постигнат няколко цели – да покажем, че сме бирената столица на България, да активираме туристическия поток, а превръщането на кулата в 50-метров кен може да кандидатства и за „Рекордите на Гинес“, да бъде рекламен феномен и поп арт, пред който хората ще искат да се снимат“, казва тогава арх. Валери Колев от проектантска фирма „Архитим“.

Снимка: Нели Василева

Както обикновено, мненията на хората относно съдбата на сградата са на двата полюса и често стигат до баналното „щом е от соца, да се събаря“. Някои искат международен конкурс със съгласие на собственика и смятат, че дизайнът на сградата е интересен. Дават се идеи за зелена сграда, подземен паркинг, зали за игри, подземни кортове за тенис и други. Отбелязва се, че ако се завърши по подходящ начин, сградата може да стане атрактивна, а основен плюс ще бъде панорамната гледка от последните етажи. Според други коментари проектът на Love 2 Design е добър, но трябва да се помисли и за останалите недовършени постройки, мислени в общ архитектурен стил.

Снимка: Нели Василева

На другия полюс са мненията за събаряне на целия комплекс от сгради, както и коментари, сравняващи сградата с фалос. Според граждани съборените стари сгради на мястото на строежа са били в хармония със старите къщи по улица “Казанджийска”, а високата сграда не се вписва в пространството. Коментира се и че истинско обществено обсъждане за центъра преди години не е имало, макет е бил изложен в централната сладкарница на витрината без никакви обяснения, а целият проект и строеж е бил тайна за гражданите.

Снимка: Нели Василева

Източник: nettvshumen, кадри от 2015-2016 г.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха новия корпус на детска градина "Детско царство" в столичния ж.к. "Дружба" 1

Откриха новия корпус на детска градина "Детско царство" в столичния ж.к. "Дружба" 1

Новата сграда е за 6 групи и предлага места за още 156 деца

Кодови думи "строителство", "енергоефективност" и "BIM" събраха 18 200 посетители на Архитектурно-строителната седмица

Кодови думи "строителство", "енергоефективност" и "BIM" събраха 18 200 посетители на Архитектурно-строителната седмица

Възможността за развитие на бизнеса и внедряване на иновации утвърди България като важен фактор за ключовия икономически сегмент на Балканите и Източна Европа

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Гостуването ѝ е съпътствано от представянето на английския превод на книгата „Госпожо архитект“ (Мadam architect), съобщават от „Гьоте институт“

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

В момента там тече възстановяване на тротоарите и настилките след прокопаването за подземната инфраструктура

Откриха обновената централна част на Чепеларе

Откриха обновената централна част на Чепеларе

С изпълнението на проекта пешеходната зона на ул. „Васил Дечев“ и площад “Олимпийски“ имат нов облик