В Турция откриха официално най-дългия висящ мост в света

887

Мостът над Дарданелите, който ще свързва Европа и Азия при окръг Чанаккале, е дълъг 4,608 метра, носи много символика и ще осигури шосейна връзка между двата бряга


НАЙ-ДЪЛГИЯТ ВИСЯЩ МОСТ В СВЕТА

Освен че намалява времето за пътуване, което досега се извършваше с фериботи, мостът свързва важни пристанища с транспортната мрежа на страната. С откриването на 10-километровата магистрала Малкара-Чанаккале и новият мост пристанищата, железопътните и въздушните транспортни системи в районите на Мраморно море и Егейско море ще бъдат интегрирани с проекти за сухопътен транспорт, което ще даде възможност за икономическо развитие. Името на моста е избрано в чест на победата на турските над съюзническите сили по време на Първата световна война в Чанаккале през 1915-1916г.

СИМВОЛИКА

Дължината на съоръжението от стомана е 4608 метра заедно с подхода, които с автомобил ще бъдат изминавани за около 6 минути. Съоръжението е с широчина 43,06 метра, с 6 платна, по 3 във всяка посока и с по 2 пешеходни пътеки от всяка страна. В елементите на моста има много символика: числото 1915 в името и височината на кулите от 318 метра се отнасят до 18-ия ден от 3-ия месец, като символизират морската победа в Чанаккале от 18 март 1915 г. Разстоянието между кулите от 2023 метра отбелязва 100-годишнината от основаването на Република Турция догодина. Двете опорни колони на моста са в червено и бяло – цветовете на турското знаме, а друг важен детайл по моста е, че краката на кулите символизират четирикраката форма на паметника на мъчениците в Чанаккале.

16-метрови монументи на върха на четирите колони на кулите ще символизират снарядите, които легендарният Сеит Али, известен като „ефрейтор Сеит“, е пренесъл на гърба си по време на битката в Чанаккале, за да бъдат поставени в оръдията. Заедно с фигурите на върха съоръжението ще стане висящият мост с най-високите колони в света - 334 метра.

След битката при Чанаккале Сеит Али е помолен да се снима със снаряда, но той не е успял да се справи, затова на снимката на гърба му е дървена реплика вместо тежкият снаряд. Тогава ефрейтор Сейит произнася известните думи: „Ако войната избухне отново, ще успея“.

Мостът „Чанаккале 1915“ отразява някои турско-ислямски мотиви и се виждат вертикалните линии, които Коджа мимар (архитект) Синан (роден на 15 април 1489 година) е внесъл в османската архитектура. Той придобива инженерните си умения по време на военните походи, превръщайки се в специалист по изграждането на всевъзможни укрепления, както и на използвана от армията инфраструктура – пътища, мостове, акведукти. По-известни сгради на Синан в днешна България са джамиите „Баня баши“ и „Коджа дервиш Мехмед паша“ (днес църква „Свети Седмочисленици“) в София.

Мостът „Чанаккале 1915“ се откроява и със своите технически характеристики - рисковете от мъгла, обледяване и инциденти ще бъдат наблюдавани от изкуствен интелект от контролните центрове. Спестяването на енергия ще бъде постигнато и благодарение на LED системата за осветление.

Според турския министър на транспорта проектът ще спести време и разход на гориво, както и ще намали въглеродните емисии. Освен това при изграждането е било обърнато внимание на защитата на околната среда и морските обитатели. 516 863 фиданки са засадени около моста като част от усилията за озеленяване. „Чанаккале 1915“ е на стойност от 2 милиарда 545 милиона евро и е изграден чрез публично-частно партньорство.

Вчера в Истанбул  се проведе официална среща на генералните директори на ДП НКЖИ инж. Златин Крумов и на TCDD Метин Акбаш. Обсъдени бяха приоритети и бъдещи перспективи пред двете компании, проектите за развитие на железопътната инфраструктура на двете страни и взаимодействието между тях. Днес двамата генерални директори присъстваха на официалното откриване на най-дългия висящ мост в света.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Целта е пространството да остане достъпно за жителите и да продължи да изпълнява обществената си функция

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Част от идеите за развитие на Витоша са зелен коридор по река Драгалевска с пасарелка на Околовръстния път, наблюдателна площадка на Копитото, паркинги в подножието на планината, реновиране на хижите и инициативи, свързани с децата 

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Той съвпада с трасето на улиците „Витоша“ - след кръстовището с ул. „Княз Борис I“, и „Цар Освободител“ - след кръстовището с ул. „Хан Крум“

Ще реконструират и обновяват зелената зона "Крайречен парк" в Петрич

Ще реконструират и обновяват зелената зона "Крайречен парк" в Петрич

Той е разположен в централната част на града по поречието на река Луда Мара

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система