Има възможност за ремонт на гимназията по каменообработване в село Кунино

888

100-годишното училище са завършили скулптори, архитекти, строители, каменоделци и други специалисти в бранша


С изменение на Насоките за кандидатстване по процедура „Култура и спорт в училище" на Оперативна програма „Региони в растеж" ще бъде предоставена възможност Министерството на културата да подаде проектно предложение за ремонт и преоборудване на Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино. Това става възможно чрез осигуряването на над 730 хил. лв. от управляваната от МРРБ оперативна програма. Крайният срок за подаване на проектно предложение е 23 октомври.

Днешната Професионална гимназия по каменообработване - Кунино, е създадено като училище с държавен указ през 1920 г. с идеята за „осъвременяване на каменоделието", според нуждата от висококвалифицирани специалисти в тази област на бързо развиващата се тогава към икономически разцвет нова България. Поради наличието на превъзходна суровина - варовик, развит каменоделски поминък у местното население и стратегическа железопътна артерия, за място е избрано с.Кунино - разположено сред красива природа, с рядко съчетание на скалисти масиви, каньони, плата, гори, река и плодородна равнина; селище с древна история, култура и прогресивни хора.

Вдъхновител и създател на училището е роденият в Кунино велик българин и строител на съвременната ни държава Константин Томов. Училището е създадено и при голямото съдействие на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун. 

Първите занятия в Държавното каменоделно училище започват през 1921 г. с десет ученика, докато се строи новата сграда. През периода 1921-1923 г. от Чехия пристигат учителите-специалисти Станислав Кхун, Йосиф Шквара, Йозеф Краус, които създават фундамента на школата по каменоделство и скулптура в Кунино. След 1926 г. започват своята дейност висококвалифицирани българи - учители от цялата страна.

От създаването на училището до днес почти всички професионалисти в обработката на камъка в България са получили образованието си в Кунино. По-голяма част от тях са скулптори, архитекти, строители, каменоделци и други специалисти в бранша, прославили се с професията си в България и по целия свят. Голяма част от завършилите продължават образованието си в Националната художествена академия, а впоследствие намират утвърдено място в българското изобразително изкуство. Монументално-скулптурните обекти в Шумен, Панагюрище, Стара Загора, Шипка, Червен Бряг, художествено-архитектурната украса на София - ЦУМ, Президентството, Министерския съвет, Шератон, катедралните храмове, паметниците и каменните паркови украси в България и в отделни страни в чужбина представят част от славната история и на училището.

Професионалната гимназия по каменообработване в Кунино е уникална школа, единствена по рода си на Балканите, със 100-годишна история, големи професионални традиции в обучението, даваща една вечна като камъка, винаги актуална и ценна професия.

ОЩЕ НОВИНИ

Журито определи номинирани и победители в 11-то издание на ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Журито определи номинирани и победители в 11-то издание на ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

За 11-та поредна година бяха определени номинирани и победители в Годишните Архитектурни награди ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS.

Citybuild.bg Citybuild.bg
Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков