За пореден път обявиха обществена поръчка за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотни полкове в градината на НДК
Намерението за това датира отдавна, а целта на поръчката е изготвяне на техническо задание, което да послужи за основа на архитектурен конкурс
Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство” обяви обществена поръчка за изготвяне на техническо задание за изработване на проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотни полкове. Заданието ще послужи за основа на архитектурен конкурс по Закона за обществените поръчки за възстановяване на Мемориала.
Техническото задание следва да постави изискванията за постигане на естетическа, емоционално въздействаща, здравословна, безопасна и общодостъпна среда, в която да бъде материализирана историческата, културната и родовата памет за загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотни полкове. Всяко предлагано решение за възстановяване на мемориала трябва да допринася за пълноценното обогатяване на съществуващата физическа среда чрез пространствено обоснована и естетически балансирана намеса. Всяко предложение трябва да доказва, че при реализацията си реално ще повиши качеството на средата на парковото пространство, без да препятства и изменя характера на ежедневно извършваните дейности на територията на парка. Документацията за участие е публикувана тук. Оферти за участие се подават чрез централизирана електронна платформа ЦАИС ЕОП до 23.59 часа на 14 декември.
Намерението за възстановяване на мемориала датира отдавна, а през 2014 г. Столичният общински съвет го одобри заедно с намерението за преместване на скулптурите от паметника „1300 години България“. Бяха обявени и прекратени обществени поръчки, през 2017 година след протести и жалби паметникът беше демонтиран, а статуята на лъва от мемориала, изработена от скулптора Михаил Михайлов, беше върнат в градината на НДК. Войнишкият паметник е открит на 28 октомври 1934 г., а бронзовият лъв се е намирал пред трите стени, разположени във формата на буквата „П“, на които са били изписани имената на над 3000 загинали войници от „Желязната“ дивизия.