Започна изграждането на детската болница в Бургас
"Искахме сградата да е приветлива, да не е скучна, да не е страшна, да е съвременна, стилна и устойчива", казват проектантите от "Кабано" ООД
Снимка: Кабано
Специализираната детска болница "Св. Анастасия" ще се намира на терен до Университетска многопрофилна болница за активно лечение и ще предоставя здравно обслужване за повече от 220 000 деца от Югоизточна България в модерни помещения с нулеви вредни емисии. Това е първият проект за болница, който ползва мащабна консултантска и техническа помощ, предоставена от Консултантската служба на Европейската инвестиционна банка.
Новата болница ще внедри в страната здравен модел, който ще позволи на родителите да придружават своите деца на всеки етап от приема, като по този начин ще създаде дружелюбна и спокойна среда и ще подпомогне благоприятнoто лечение и адаптацията на малките пациенти.
Изпълнител на инженеринг (проектиране, СМР и авторски надзор) е ДЗЗД „МБАЛДБ Св. Анастасия-Бургас“ с участници в обединението „Планекс Бургас“ ООД, „Планекс“ ЕООД и „Планекс Инфраструктура“ ЕООД. Изпълнителят използва като подизпълнител „Кабано проект“ ООД (Cabano) в част „Проектиране“. От архитектурната фирма коментират, че ще следят за това болницата да бъде построена така, както е проектирана. „Искахме сградата да е приветлива, да не е скучна, да не е страшна, да е съвременна, стилна и устойчива. Децата, като я видят, да не се ужасяват, да не стискат майките си за ръцете, ами да се усмихнат“.
Осеметажната сграда ще разполага със 123 легла, а в педиатричното интензивно отделение са предвидени още 10 легла. Болницата се очаква да привлече на работа между 500 и 700 души медицински и немедицински персонал. Тя ще бъде свързана и с Медицинския факултет на Университета в Бургас, което ще подпомогне университетските изследвания и обучението на медицински персонал.
Инфраструктурата на сградата ще бъде енергийно ефективна и екологосъобразна. В нея се предвижда използването на възобновяеми енергийни източници. Покривът ще бъде подходящ за монтаж на инсталация за слънчева енергия. За сградата е предвидена енергоспестяваща система за осветление, както и отводнителна система за събиране и филтриране на дъждовна вода, която ще може да се използва за природосъобразно напояване на зелените площи около болницата.
Визуализации: Кабано
Ема Димитрова