Заработи новият Обществен съвет за закрила на културното наследство на територията на община Варна

218

Обсъждат се изменение на Общия устройствен план, актуализация на санкционния режим, обозначаване на всички паметници на културата с информационни табели и изработване на групови режими за опазване


Снимка: Община Варна

Ръководството на Община Варна ще следва обществения интерес по отношение на инвеститорските намерения за строителство в централната част на града. "Необходими са бързи и прагматични решения. Много от тях са свързани с дълги процедури и законодателство, които за съжаление не винаги са в полза на опазването на културното наследство". Това каза кметът Благомир Коцев на 22 юли по време на първото заседание на новия Обществен съвет за закрила на културното наследство на територията на община Варна. Той беше създаден като съвещателен орган към кмета.

Функциите на Съвета са да анализира състоянието на всички сгради, изградени на територията на Община Варна до 1975 г. и притежават признаци на недвижими културни ценности, както и да предлага мерки по тяхното опазване и социализация. Съветът ще прави предложения и ще дава становища до кмета и до ресорните комисии в Общинския съвет по въпросите и нормативните актове, които имат пряко отношение към запазването и закрилата на недвижимото културно наследство на Варна.

Председател на съвета е арх. Владимир Попов. В състава му влизат негови колеги с дългогодишен опит в проектирането и реставрацията на сгради – паметници на културата, специалисти от Регионалния исторически музей. Негови членове са и общественици, чиято лична и професионална кауза е опазването на недвижимото културното наследство на Варна.

Кметът Коцев потвърди, че също има лично отношение по темата и че екипът на Община Варна винаги е търсел правилните решения за закрила на паметниците на културата в града. Една от насоките според него е изменение на действащия Общ устройствен план, който позволява многоетажно строителство в централната част на града. Така, по думите му, са създадени предпоставки емблематични сгради да се рушат и да стават жертва на интересите на бизнеса. По време на първото заседание на обществения съвет Благомир Коцев се обяви и за актуализация на санкционния режим по отношение на недоброто стопанисване и разрушаването на паметниците на културата по примера на държавите, съумели да опазят културното си наследство.

Председателят на съвета арх. Попов заяви посоката, в която той ще работи - Община Варна като собственик на недвижими културни ценности да даде пример за опазването им на останалите български градове. Конкретните предложения, обсъдени по време на първото заседание, бяха превръщането на сградата на бившия хотел „Комерсиал“ на ул. „Преслав“ 22 в Музей на архитектурата на Варна.

Визуализация: Арх. Ирина Рачева

Има предложение всички паметници на културата в града да бъдат обозначени със специално изработени двуезични информационни табели. Вече има проект за такъв знак, който е изработен в международно признатите цветове – кафяв и бял, и съдържа стилизиран образ на розетата от притвора на църквата на Рилския манастир.

Друго предложение, което ще бъде специално обсъдено на следващото месечно заседание на съвета, е централната част на града да бъде разделена на няколко зони и да бъдат изработени групови режими за опазване на културното наследство, които ще възпрепятстват взимането на решения „на парче“.

В синхрон с работата на съвета в Община Варна се проведе и среща на ръководството в лицето на заместник-кметовете с ресори култура Павел Попов и строителство – Пламен Китипов, с представители на браншовите организации на варненските архитекти и арх. Антоанета Антонова от Националния институт за недвижимо културно наследство. Те се запознаха с методическите указания на института за изучаване и определяне на режими за опазване на паметниците на културата, за предоставянето на статут на всеки един от тях. Завършването на този процес би спомогнало при бъдещите устройствени и инвестиционни разработки на територията на община Варна.

ОЩЕ НОВИНИ

Стартира първият етап от обновяването на стадион "Нефтохимик" в Бургас

Стартира първият етап от обновяването на стадион "Нефтохимик" в Бургас

Реконструкцията на терена, новите трибуни, тренировъчно игрище, спортни съоръжения, фен магазин и клуб на привържениците на отбора е по проект на Decor Design Архитекти Бурулянови 

Предстои откриване на мащабния комплекс SamElyon в Самоков

Предстои откриване на мащабния комплекс SamElyon в Самоков

За спортния център в рамките на проекта разказа арх. Ивайло Захариев (L6 studio)

Лекция, посветена на работата на скулптора Михайло Парашчук в Бургас, ще бъде представена на 5 февруари

Лекция, посветена на работата на скулптора Михайло Парашчук в Бургас, ще бъде представена на 5 февруари

Темата е художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в града

Осветиха нов храм в Асеновград

Осветиха нов храм в Асеновград

Църквата "Св. вмчца Марина" е разположена в двора на бившата стоматологична клиника

Избран е изпълнителят за изграждане на спортна зала в Разлог

Избран е изпълнителят за изграждане на спортна зала в Разлог

Проектант в част „Архитектура“ е арх. Борислав Домусчиев, а в част „Паркоустройство и благоустройство“ - ланд. арх. Даниела Кавалджиева