Жилищна сграда K Residence

1906

Сградата в центъра на Варна спечели награда в категория "Многофамилни жилищни сгради" в конкурса АРХ ИНОВА 2019.


Дизайнът на K Residence е минималистичен с подчертана строга елегантност. Материалите по фасадата са търсени в една плоскост без излишни детайли и орнаменти.

 

 

Жилищната сграда K Residence по проект на STARH спечели награда в категория "Многофамилни жилищни сгради" в конкурса АРХ ИНОВА 2019. „Развълнуван съм при толкова много и добри проекти да бъдем наградени, затова благодаря на журито за високата оценка и наградата. Благодаря на колегите от STARH за чудесната работа, на арх. Димитър Кацаров, с който работихме активно, на инвеститора за доверието, на изпълнителя за брилянтната реализация и прецизна изработка. Поздравявам и организаторите на АРХ ИНОВА, че за поредна година ни събират да отпразнуваме добрата българска архитектура", каза арх. Светослав Станиславов.

 

 

Имотът е с малка площ, разположен на тиха улица с минимална денивелация. Сградата е със сключено застрояване на калкан към източната фасада, където е предвидена реконструкция с надстрояване на къща- паметник на архитектурата. Водещо при изграждането на архитектурното решение е създаването на съвременна  жилищна сграда със семпъл и елегантен дизайн, която се вписва ненатрапчиво в околната среда

 

 

Обемно пространствената структура на сградата е 7-етажна със сложна ортогонална форма в резултат от градоустройствените ограничения. Разместването на отвори и плътни части по фасадите следва логиката на географското разположение на съответната фасадна стена. 

 

 

Растерът търпи развитие, което започва от северната фасада, разположена на улицата, където отворите са най-малки и тесни, a фасадата е плоска. Отворите на западната фасада стават по широки, появяват се малки балкони, които създават по-сложна фасадна пластика. На юг остъкляването е широко с богат приток на светлина, балконите са дълбоки с гледка към Морската градина и морето.   

 

 

Градоустройствените параметри определят терасовидните отстъпи в четвърти, шести и седми етаж. Подземният и първият етаж са предвидени за паркиране, а следващите етажи са с жилищна функция. Апартаментите са проектирани с големи, светли пространства. На втори, трети и четвърти етаж са предвидени по два апартамента на етаж с площ от 115 до 140 кв.м, а всеки от следващите три етажа представлява самостоятелен апартамент с площ от 200 до 240 кв.м. За всяко от деветте жилища е предвидено паркомясто или гараж с прилежащо складово помещение.  Инсталирани са индивидуални термопомпени системи въздух-вода, които произвеждат топла вода за отопление през зимата, студена вода за охлаждане през лятото и топла вода за бита през цялата година. 

 

 

Отоплението и охлаждането се извършва чрез подово отопление и конвектори. Подовото отопление работи на нискотемпературен режим на водата /30-35°С/, като по този начин отоплението е на излъчвателен принцип, а не на принципа на конвекцията.

 

 

 

 

Клиент: "Комфорт" ООД
Функционален тип: Жилищна сграда
Архитектура: STARH
Местоположение: България, гр.Варна
Разгъната застроена площ: 2 352 кв.м
Година на проектиране: 2015
Година на реализация: 2018
Фотография: Диян Станчев; 3inSpirit

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов