Активността на пазара на луксозни имоти у нас достигна рекордни нива през годината

85

Все по-голяма популярност добиват умните сгради със системи за добра енергийна ефективност, търсят се и нови луксозни имоти в затворени комплекси


Във второто тримесечие броят сделки в сегмента дори изпревари обемите, регистрирани през 2008 година. В същото време цените продължават да растат, но с по-умерени темпове в сравнение с тези при масовите имоти. Покачването във високия сегмент за периода януари-ноември е с около 23% на годишна база, се посочва в анализа на компанията за луксозни имоти Unique Estates.

„Отчитаме една изключително успешна и активна 2022 г., като пазарът беше подчинен на инерцията от много силната 2021 г. Традиционно луксозният сегмент се повлиява най-слабо от икономическите промени, така че можем спокойно да кажем, че в него криза няма. Тази година донесе много трансформации, затова е важно да постъпим разумно и да помислим за спестяванията си. В България инвестицията в имот продължава да е гаранция за сигурност и стабилност”, казва Весела Илиева, управляващ партньор на Unique Estates.

По думите ѝ, очакванията за спад на цените не се оправдават, техният ръст продължава, отчасти поради нарастващата инфлация, която към октомври е 17,6%. Не се сбъдват и прогнозите от края на 2021 година, че на пазара ще излезе много ново строителство, което ще доведе до пренасищане и спад в ценовите нива. Разрешителните за строеж за нови сгради през 2022 г. все още не са достигнали обемите от 2021 г.

„В началото на лятото много инвеститори замразиха продажбите, което силно ограничи предлагането. Това създаде известна несигурност на пазара. Клиентите се обърнаха към имоти старо строителство, което обуславя техния ценови ръст. Покачването на лихвите по кредитите тепърва ще дава отражение. Какви ще бъдат реалните цени на имотите през следващата година ще разберем в началото на 2023 година”, посочва Илиева.

През второто полугодие започва спад на интереса, но при по-висок процент от запитванията се достига до реална сделка. „Купувачите днес са по-малко на брой, но по-сигурни и мотивирани. Те търсят имот за лично ползване и са взискателни към това, което получават срещу парите си. Най-често се интересуват от апартамент с 2 или 3 спални. Все по-голяма популярност добиват умните сгради, със системи за добра енергийна ефективност. Търсят се и нови луксозни имоти в затворени комплекси. Инвестиционно настроените купувачи към момента не са активни на пазара”, казва Светослава Георгиева, оперативен директор на Unique Estates.

От Unique Estates отчитат и засилена активност в най-високия сегмент от пазара. Най-скъпата сделка за периода е за апартамент с цена от 7620 евро/кв м на улица Оборище в Докторска градина. Появяват се и купувачи на т.нар. „трофейни” имоти. Тези клиенти сключват сделки за жилища, които са стояли на надпазарни цени, а днес намират реализация.

„Все повече купувачи в най-високия ценови сегмент се интересуват от покупка в ранен етап на строителството. Затова е ключово за инвеститорите да предложат добри схеми на плащане, а крайните цени трябва да бъдат пазарни. Условията в момента предполагат отсяване на добрите инвеститори. Това ще елиминира риска от свръхпредлагане в този сегмент, което е предпоставка за един сигурен пазар през 2023 г.”, казва Весела Илиева.

Отстъпките все още не са значим фактор на пазара, показват данните на компанията. Апартаментите се продават почти без отстъпка, като тя е по-сериозен фактор на пазара на къщи.

Активен е пазарът на наеми във висок ценови клас, посочват още от Unique Estates. През 2022 година общият обем сделки нараства с 30% спрямо миналата година. Покачват се и наемните цени – през настоящата година те са 9,21 евро/кв. м при 8,4 евро/кв. м през предходната 2021 година.  От компанията отчитат дефицит в предлагането на луксозни къщи под наем – едва 10% от запитванията успяват да се удовлетворят от настоящото предлагане.

Очакванията на компанията за 2023 г. са за стабилен пазар без спад на цените. Нарастването ще е с ниски темпове, а клиентите, които търсят със спекулативна цел, няма да бъдат фактор на пазара в София.

Сънародниците ни, които разполагат със спестени средства, се разделят в две основни групи. Такива, които търсят сигурност за парите си и предпазване от инфлацията. Те и занапред ще избират имот в България – доказано стабилно вложение. Друга група са търсещите висока доходност. Те вече търсят възможности не само извън България, но и извън Европа, където инфлационните процеси са идентични с тези у нас. Според проучването на Unique Estates през 2022 г. категорично Дубай се утвърждава като най-горещата дестинация за покупка на имот. По данни на Bonne Apart, ексклузивен партньор на Unique Estates за района на Дубай – през 2021 г. са направени 84 000 сделки  на обща стойност 75 млрд. евро.

Активното търсене и мерките, предприети от правителството за привличане на чуждестранни инвестиции,  довеждат до ръст в цените на жилищните имоти в емирството - с 10% в края на 2021 г. който продължава и през 2022 г. През септември 2022 г. транзакциите достигат нов рекорд от 6,6 милиарда USD, което е увеличение от 49,7% спрямо същия месец на 2021 г. Транзакциите в Дубай основно включват малки апартаменти, къщи или малки парцели. Но най-голям дял - 40,6 % от тези сделки, са за имоти ново строителство.

Очакванията на екипа на Unique Estates са високата доходност от 6-8% от дългосрочен наем, 13% - от краткосрочен, както и 20-30% при препродажба, ведно с данъчните облекчения, да доведат до интересни сделки със спекулативна цел от български граждани.

ОЩЕ НОВИНИ

Ремонтът, реставрацията и реконструкцията на църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Свищов очаква финансиране за реализация

Ремонтът, реставрацията и реконструкцията на църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Свищов очаква финансиране за реализация

Инвестиционният проект е съгласуван с НИНКН, а номинацията му в конкурса ARCHINOVA 2023 ще е като препоръка при кандидатстването за осигуряване на средства, каза за Citybuild.bg кметът на община Свищов д-р Генчо Генчев

"Зелена къща" разработиха български учени

"Зелена къща" разработиха български учени

БАН е водещата организация по Националната научна програма “Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС), а  финансирането е осигурено от Министерството на образованието и науката

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

В Международния ден за опазване на паметниците на културата откриват късноантичната сграда "Ирини" в Пловдив

Тя се намира в подлез „Археологически“ и е част от обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол“

Теренно проучване ще се проведе в село Мандрица в Община Ивайловград

Теренно проучване ще се проведе в село Мандрица в Община Ивайловград

За новата дестинация за проучване на архитектурното и културно наследство се търсят доброволци

Фестивалът LUNAR ще преобрази отново най-красивите сгради, паркове и площади в София

Фестивалът LUNAR ще преобрази отново най-красивите сгради, паркове и площади в София

Третото издание ще се проведе в рамките на четири вечери - между 9 и 12 май от 21:00 до 00:00 часа

В Габрово представиха обновените Регионален исторически музей и Етъра

В Габрово представиха обновените Регионален исторически музей и Етъра

Двата проекта ни дават самочувствието да направим следващата стъпка – да се включим в надпреварата по кандидатстването на нашия град за Европейска столица на културата, каза кметът Таня Христова