Във Велико Търново възстановиха сграфито пано, посветено на Велчовата завера
То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а имаше и опасност целият стенопис да рухне
Снимка: БТА
Възстановителните дейности по сграфито паното, посветено на Велчовата завера, започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина. Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата беше доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее, съобщи БТА.
Секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е имало заплаха рушенето на паното да продължи. Това наложило инжектирането на свързващи разтвори, които да го закрепят по-здраво към тухлената стена. Изображението е било допълнително увредено и от използваната бетонна рамка при предишното оздравяване на силно наклонената стена, на която е стенописът.
Работата по възстановяването на сграфито паното е била сложна като технология. За да бъдат постигнати цветове, максимално близки до оригиналните, на червеното са направени 13 проби в продължение на 13 дни, при смесване на точни количества от различни бои. Накрая всичко е покрито със специални грундове, които да запечатат изображението и да го запазят. Допълнителна трудност за екипа са били високите летни температури и постоянното движение по пететажното скеле.
Това е последното от четирите сграфито пана в старата част на Велико Търново, имащи нужда от реконструкция. Екипът на Милен Джановски започва възстановяването на паната през 2018 г. Дейностите са по поръчка на Община Велико Търново, а идеята е на вече покойния бивш заместник-кмет – художникът Ганчо Карабаджаков.