В Момчилград откриха тържествено превърнатата в музей къща на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу

435

Събитието се проведе вчера в деня, в който се навършват 8 години от смъртта на шампиона


Макар да е роден в село Птичар, още на тригодишна възраст Наим и семейството му се преместват да живеят в Момчилград. В къщата, която днес е превърната в музей, той е живял до 15-годишна възраст. Сградата е била свидетел на събитията около Наим Сюлейманоглу през 80-те години, когато той се превръща в символ на съпротивата срещу насилствения "възродителен процес", при който името му е сменено на Наум Шаламанов.

През 1986 година, когато Наим Сюлейманоглу бяга в Турция, той е обявен за "предател" от комунистическия режим в България. Това създава негативен контекст около всичко, свързано с него, включително и неговият роден дом. След бягството на Наим семейството му е насилствено изселено в Турция. Къщата остава без стопани и собственост. Дълги години след промените през 1989 година няма инициатива от страна на българската държава или местните власти да се погрижат за имота.

Идеята за превръщането на къщата в музей е обсъждана от години. През 2020 година община Момчилград, съвместно с турското посолство, започва разговори с майката на шампиона, за да се осъществи инициативата, а общинският съвет одобри къщата да стане музей. Инициативата стартира през 2021 година, като е ръководена от държавната Турска агенция за сътрудничество и координация (TİKA). Тогава започна обследване на къщата. През 2023 година стартира същинската реставрация на сградата, извършена от строителна фирма Artisma

При реставрацията са премахнати по-късните надстройки, за да се разкрие оригиналният родопски характер на къщата: естествените каменни стени, традиционните дървени дограми и ръчно изработените тавани. Оригиналните дървени врати, греди и други елементи са възстановени, за да запазят автентичността на къщата.

В двора е създаден специален кът от пресъздаден подиум с щанга от олимпиада, където туристите ще могат да се снимат.

Първият етаж на къщата сега включва възстановки на стаята на Наим и е обособен като етнографска експозиция. Направени са силиконови фигури на майка му Хатидже и баща му Сюлейман, на самия Наим, брат му Мухарем и сестра му.  

На този етаж са изложени мебели, характерни за периода, като традиционни одъри (кушетки) и дървени скринове, изтъкани килими и различни предмети от бита, като кошници, кухненски принадлежности и инструменти за огнището, които дават представа за живота в селото през 70-те години.

Горният етаж е посветен на спортната кариера на Наим. Посетителите могат да видят автентични екипи, трика и обувки, които той е носил по време на състезания. Централно място заемат множеството спечелени медали, както и други отличия и купи от световни и европейски първенства. Изложена е и първата щанга, с която Наим е започнал да тренира в Момчилград и която е символ на началото на неговия път към върха.

Представени са лични документи, снимки от детството, тренировки, състезания и официални срещи с политически лидери, както и отзиви от пресата. Обособено е и мултимедийно пространство, където се прожектират документални филми и кадри от най-великите спортни моменти и рекордни изхвърляния на Наим. Изложени са материали, свързани с историята на българската и турската тежка атлетика, както и с политическия контекст на неговото време, включително "възродителния процес". Експозицията на втория етаж завършва със снимки и спомени от последните години на Наим и неговата кончина.

В музея е предвидена и специална зона, наречена "Играчката Наим", насочена към най-малките посетители. Там те могат да се запознаят с живота и успехите на щангиста по интересен и достъпен начин.

​Дейностите по реставрация и реконструкция на къщата приключиха преди година, но сега беше организирано тържественото откриване. Братът на Наим и майка му активно съдействаха за превръщането на къщата в музей - с дарeние на лични вещи и спомени, с разрешение и координация за дейностите. 

В двора е премахнат стар трансформатор, който е бил в непосредствена близост и е пречел на цялостната визия на обекта. Дворното пространство е облагородено с нови алеи, настилки и пейки. Извършено е озеленяване с декоративни растения и храсти. Поставена е нова ограда и е инсталирано подходящо външно осветление, което подчертава архитектурата на къщата и инсталираните олимпийски кръгове пред къщата-музей, разположени върху бял декоративен чакъл до стълбището.

Източник на снимките: Artisma

ОЩЕ НОВИНИ

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей