Архитекти и експерти обследват състоянието на Братската могила по поръчка на община Пловдив

163

Мемориалният комплекс е изграден по проект на скулптора проф. Любомир Далчев и архитектите Любомир Шинков и Владимир Рангелов


Монументът символизира тракийска могила, а погледнат отгоре наподобява стилизиран каменен венец. Дългата 90 м скулптурна композиция е посветена на борбата за Освобождението от османска власт, Съединението на България, Септемврийското въстание и антифашистката борба. В средата на паметника е горял "вечен огън".

Снимки: Община Пловдив

Пространството пред Братската могила е едно от популярните места за отдих и забавления в града. През последните няколко години, особено в годината на титлата Европейска столица на културата - 2019 и след нея, там се проведоха много културни инициативи: състезания, концерти, детски празници, изложби и др. Мястото беше използвано и за създаване на няколко филмови продукции от чуждестранни компании.

За Братската могила днес се грижи Историческият музей, а Общинското предприятие "Чистота" поддържа гранита отвън и премахва графити. Преди време монументът беше пребоядисан, монтирано беше видеонаблюдение отвън и отвътре, а в миналата година Община Пловдив възложи на РИМ да организира цялостното конструктивно обследване на сградата. За целта в бюджета на музея бяха гласувани средства в размер на 73 500 лв.

В момента експертите от музея заедно с група архитекти извършват конструктивното обследване. То е разделено на два етапа. В Етап 1 се изследва реалното състояние на могилата, взимат се проби от стените, прави се геодезично, архитектурно и конструктивно обследване, като в края на месеца, когато приключи договорът, експертите ще представят доклад-становище какви проблеми има и предписание какви мерки трябва да се предприемат.

Етап 2 включва изготвяне на проект и количествено-стойностна сметка, а след ремонта по укрепване на съоръжението ще се пристъпи към Етап 3 – възстановяване на скулптурните композиции. Счупените части и елементи от тях в момента се съхраняват в музея.

Когато се извършат дейностите по укрепване и се възстановят композициите, община Пловдив ще организира обществен дебат относно възможностите за разширяване на функционалностите на сградата.

Паметникът е открит официално на 9 септември 1974 г. в чест на 30-годишнината от деветосептемврийския преврат. След 1989 г. монументът е ограбван няколко пъти, като металните елементи от скулпторите се съхраняват в хранилищата на комплекса. През 2010 г. е имало инициатива за реконструкция на паметника в закрит арт център и концертна зала, която не е реализирана.

ОЩЕ НОВИНИ

Жителите на 12 знакови софийски квартала ще избират отличителни културни символи на своя район

Жителите на 12 знакови софийски квартала ще избират отличителни културни символи на своя район

Те ще се превърнат в серия от сувенири, туристически маршрути и изложба с творби на студенти от НХА

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Събраните материали ще бъдат заложени в заданието към предстоящия архитектурен конкурс, който ще определи бъдещата визия на Центъра

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото