Арт мозайката, предвидена първоначално за пешеходната част на столичния бул. "Витоша", вероятно ще бъде монтирана в Дома на културата "Красно село"

135

Автор е проф. Боян Добрев, който създаде и светещата арт инсталация в залата на Централна жп гара


Източник: СО. Подовата мозайка е художествено обработена карта на планината Витоша като „Зеленото сърце“ на София. Изображението запазва географската информация, като произведението от гранит, мрамор и кварцит и е с размери 7,5х7,5 м.

През 2018 година Столичният общински съвет одобри изработването и поставянето на подова мозайка „Витоша“ като част от дейности по естетизация на пешеходната част на едноименния софийски булевард. Сключен е договор за проектиране с проф. Боян Добрев, а през 2019 година на „Софинвест" е възложено изработването и монтажа на обекта, като през същата година на дружеството са платени авансово 36 000 лева. Впоследствие Столична община е заплатила на „Софинвест“ всички дължими суми за изпълнени дейности.

Първоначално имаше идея мозайката да бъде монтирана на мястото на премахнатият неработещ фонтан в пешеходната зона на булевард "Витоша", който не изпълни предназначението си и се превърна в пързалка за най-малките. Промяната на локацията за поставяне на мозайката се налага заради интензивния пешеходен поток по булеварда, тъй като произведението щяло да загуби част от декоративната си функция. Затова през 2021 година е сформирана работна група, която е предложила мозайката да бъде монтирана в Южния парк откъм ул. „Козяк“ и ул. „Кишинев“. Изработената мозайка обаче до момента не е реализирана на това място, защото поддръжката й на открито щяла да бъде затруднена, имало предпоставки за подхлъзване през зимата и е предложено да се потърси още по-подходящо място.

След срещи с автора се стига до решението да се потърси място на закрито и това да е централното фоайе на Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“, защото е добре посетено. Предложението е прието на 5 февруари тази година от Експертно-художествения съвет към Столична община.

Днес Столичният общински съвет одобри поставянето на мозайката в Дома на културата и утвърди разходи по адаптиране на средата и монтажа на картата в размер на 68 984 лева с ДДС, които трябва да се предвидят в бюджета на дирекция „Култура“. Ще бъдат сключени договори с „Арт стоун“ ЕООД за подготовка на фоайето на Дома на културата за сумата от 25 584 лева с ДДС и със „Сензор – С“ ЕООД с управител проф. Добрев за монтаж на мозайката за 43 400 лева с ДДС. Поддържането на произведението ще е за сметка на Столична община.

Разходваните до момента средства и одобряването на нови за поставянето на мозайката предизвика недоволство у някои общински съветници, но въпреки това предложението беше прието. Преди това комисията по архитектура в СОС не подкрепи доклада, но това направиха комисиите по финанси и култура. Според кмета на район "Красно село" решението за поставяне на мозайката е в прерогативите единствено на Столичния общински съвет и на директора на Дома на културата д-р Ивелина Кючукова, с която все още не успяваме да се свържем.

Авторът на проекта проф. д-р Боян Добрев е дългогодишен преподавател и ръководител на катедра „Стенопис" в Националната художествена академия в София. Той е създател на много произведения в сферата на дигиталните изкуства, стенописа, живописта и инсталациите. Има реализирана светеща арт инсталация "Колелата на времето" на Централна жп гара, проекти на метростанции и други.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив

Гостуването ѝ е съпътствано от представянето на английския превод на книгата „Госпожо архитект“ (Мadam architect), съобщават от „Гьоте институт“

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

Очаква се решението на Община Варна дали да издаде разрешение за строеж на асансьор, свързващ Приморски парк с крайбрежната алея

В момента там тече възстановяване на тротоарите и настилките след прокопаването за подземната инфраструктура

Откриха обновената централна част на Чепеларе

Откриха обновената централна част на Чепеларе

С изпълнението на проекта пешеходната зона на ул. „Васил Дечев“ и площад “Олимпийски“ имат нов облик  

КАБ откри изложба и проведе дискусия за българското участие във Венецианското архитектурно биенале

КАБ откри изложба и проведе дискусия за българското участие във Венецианското архитектурно биенале

По-голяма публичност на конкурса за национално участие, по-дълъг срок за подготовка на кураторските концепции и възможност за участие на безпристрастни чуждестранни архитекти в журито бяха част от препоръките, които отправиха участниците в дискусията

Протестират срещу уволнението на директора на НИНКН арх. Петър Петров

Протестират срещу уволнението на директора на НИНКН арх. Петър Петров

Той е отстранен като директор на Националния институт за недвижимо културно наследство със заповед на министъра на културата Мариан Бачев на 6 март