Български и чуждестранни инвеститори ще могат да получават държавна финансова помощ за приоритетни проекти

159

Инвестициите по мярката за насърчаване по ЗНИ за компании в преработващата промишленост може да са в машини, съоръжения, сгради и други


Възможността за кандидатстване и определяне на размера на безвъзмездната финансова помощ (БФП) за приоритетни инвестиционни проекти на български и чуждестранни компании в преработващата промишленост вече е подробно разписана и представена в методология, разработена въз основа на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). Методологията е публикувана на сайта на Министерството на иновациите и растежа.

Методологията определя ясни и прозрачни критерии, по които настоящите или потенциалните инвеститори могат да определят сами размера на държавна помощ, който ще получат при кандидатстване. Чрез въвеждане на различни параметри те могат предварително да остойностят най-добрата възможност за подкрепа, според икономическите параметри на инвестиционния проект, нивото на добавената стойност на икономическата дейност и според региона на неговата реализация.

Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ се определя според действащата Карта на регионалните помощи в България и Общия регламент на ЕС за групово освобождаване. Помощта може да достигне до 60% от допустимите разходи за инвестицията в дълготрайни материални и нематериални активи. В чл. 4 от Регламента са определени праговете на помощта, под които не се налага уведомяване на Европейската комисия, като при изпълнение на инвестиция в някои от по-неразвитите региони в страната за период от 3 години, с допустими разходи от 110 милиона евро, таванът на подпомагането може да достигне до 41,25 млн. евро.

Инвестициите по мярката за насърчаване по ЗНИ за компании в преработващата промишленост може да са в машини, съоръжения, сгради и други. Помощта се отпуска след извършване на разходите по инвестицията и постигане на договорените резултати.

Близо 130 млн. лева са осигурени от Министерството на финансите за реализиране на финансовите мерки по Закона за насърчаване на инвестициите през 2024 г. От тях 100 млн. лева са предвидени в централен бюджет за подкрепа на приоритетни инвестиционни проекти. Още 22,3 млн. лева са заложени по бюджета на Министерството на иновациите и растежа с цел да подкрепят инвестиционните проекти на всички предприятия, които са сертифицирани и са подали искания за прилагане на насърчителни мерки.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна строителството на филиал към 131 ДГ "Флора" в кв. "Манастирски ливади - изток" в София

Започна строителството на филиал към 131 ДГ "Флора" в кв. "Манастирски ливади - изток" в София

Новата сграда ще се намира на ъгъла на "Луи Айер" и "Флора" и е за четири градински групи

Община Ямбол предлага нови терени за домове, бизнес и инвестиции

Община Ямбол предлага нови терени за домове, бизнес и инвестиции

Оглед на всички имоти може да бъде направен на място заедно с представител на общината до 17:00 часа на 16 април

Най-после започна изграждането на социален център "Къща на децата" в София

Най-после започна изграждането на социален център "Къща на децата" в София

Още през през 2019 година конкурс за идеен архитектурен проект спечели Another studio

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Предвижда се работа с подготвени преписки и ясно изразена консултативна роля в решенията

Община Божурище иска да придобие имот държавна собственост в землището на село Гурмазово с цел изграждане на нов квартал

Община Божурище иска да придобие имот държавна собственост в землището на село Гурмазово с цел изграждане на нов квартал

За втори имот до защитената местност „Теснолист божур“ има намерение да бъде развит като зона за рекреация и отдих