ДНСК: Спазваме законовите разпоредби по казуса за строежа на Алепу
Повод за съобщението е позиция на инвеститора, че все още не е получил информация и официални документи от Дирекцията за национален строителен контрол
Снимка: Булфото
Стоян Василев, собственик на фирмата "Блек Сий Фемили Резиденс", която строи курортния комплекс "Алепу Вилидж" („Антеа Резидънс“) на Шофьорския плаж в местността Алепу, се оплака, че все още не са получили информация и официални документи от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) за възложената от нея на 15 март техническа експертиза на Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) за събаряне на незаконния строеж. Според Стоян Василев фактите по казуса били следните:
До 15 март нямало заповед за премахване на укрепителното съоръжение и фирмата не е била уведомявана за започнало каквото и да е производство за установяване на незаконен строеж. Укрепителното съоръжение било въведено в експлоатация с разрешение за ползване на 13 февруари, издадено от самите органи на ДНСК, а решението на ВАС от 16 ноември 2021 нямало общо с преценяване на законността на строежа, тъй като този въпрос бил вън от предмета на делото. С това си решение съдът нито бил обявил, че завършеният първи етап е незаконен строеж, нито бил разглеждал заповед за премахването му. Според инвеститора строежът не можел да се квалифицира като незаконен, защото нямало нито един акт на която и да е институция в тази посока, а официално фирмата не е получавала никаква документация, нито е била уведомявана за започване на каквато и да е процедура по обявяване на укрепителното съоръжение за незаконно.
Фирмата твърди, че съоръжението не е "скрит" хотел, а укрепително съоръжение, което със своите контрафорси възпирало активно свлачище. "Също така за пореден път подчертаваме, че желанието да се запази съоръжението, като се махнат някои контрафорси е невъзможно, без да се компрометира цялата конструкция, както е видно и от становища на Геозащита и МРРБ от 2020 г.", се посочва в становището на фирмата. Василев изказва недоумението си, че макар и укрепителното съоръжение да било законосъобразно, "по причини, не намиращи опора в закона, държавата има намерение да налага провеждане на мероприятия в частен имот, за който собственикът има всички необходими разрешения за осъществяване на легитимно инвестиционно намерение".
„По повод изразената позиция на инвеститора следва да се има предвид, че с решението си от 16.11.2021 г. Върховният административен съд обявява за нищожно разрешение за строеж на „Курортен комплекс „Алепу Вилидж“ - I етап - укрепване на свлачище и II етап - изграждане на курортен комплекс. Предвид решението на съда, ДНСК трябва да пристъпи към прилагане на чл. 225 от Закона за устройство на територията, третиращ процедурата по премахване на незаконни строежи. С оглед коректното определяне на частта от строежа, която може да бъде премахната, без това да наруши стабилитета на свлачището и предизвикване на нови свлачищни процеси, е възложено изготвяне на експертна оценка от Центъра за научни изследвания и проектиране (ЦНИП) към Университета по архитектура, строителство и геодезия. Едва след нейното представяне ще бъде съставен констативен акт от органите на ДНСК. Следва да се има предвид, че в констативния акт се вписват всички основания за съставянето му, както и точно описание на строежа“, казват от Дирекцията.
„ДНСК ще спази всички законови разпоредби при последващите си действия, като възложителят в лицето на "Блек Сий Фемили Резиденс" ЕАД ще бъде уведомяван своевременно за това, с оглед защита на своите права“, съобщават от Дирекцията.