До 15 ноември може да се включите в конкурса „Български архитектурни награди 2025“

438

Камарата на архитектите в България (КАБ) организира събитието за седма поредна година


Конкурсът „Български архитектурни награди“ е професионален и некомерсиален конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство. Събитието има за цел да стимулира добрите практики и да повиши обществената чувствителност към качеството на архитектурната среда.

Кандидатстването е безплатно чрез електронната платформа на наградите baa.kab.bg. Проекти се приемат до 15 ноември. Пълният списък с необходимите за кандидатстване материали можете да откриете тук. Всеки участник в конкурса може да подава неограничен брой проекти, реализирани в периода от септември 2020 г. до ноември 2025 година. Това могат да бъдат нови сгради без ограничение в площта, обема и функцията; реконструкции; модернизации и адаптации на стари сгради; интериори; градски пространства. Допуска се участието на проекти, които не са напълно завършени, но се намират в довършителен етап на строителството, непосредствено преди въвеждане в експлоатация.

Получените проекти ще бъдат разгледани от 5-членно жури, което се състои от утвърдени професионалисти в сектора. Председател е арх. Мартин Христов, който е сред инициаторите и създателите на конкурса на КАБ. Членове на журито са арх. Петко Симеонов (Диарт Архитекти), арх. Георги Бачев (Архис студио), арх. Бойко Столинчев (Комфорт БГ) и ланд. арх. Веселина Калайкова, председател на Съюз на ландшафтните архитекти. Повече подробности за журито можете да видите тук.

Най-голяма тежест при оценяването – общо 50%, имат критериите, свързани с подобряване качеството на живот, хармоничното отношение към заобикалящата среда и архитектурните качества на проекта (разпределение на пространствата, използвани материали, роля на светлината). Приложените иновации дават 20% от общата тежест на оценката, а по 15% са предвидени за ясната организация на проекта и за заложените при планирането концепции и цели.

В заключителната фаза на конкурса се присъждат 5 награди – една голяма и четири специални отличия. Носителите на отличията получават статуетки със знака на “Българските архитектурни награди 2025”, изработени от скулптора Стефан Иванов. По традиция в рамките на „Български архитектурни награди“ се връчва и награда за цялостно творчество от името на Камарата на архитектите в България.

Официалната церемония по награждаване ще се състои на 27 ноември (четвъртък) във Vivacom Art Hall в столицата. По традиция отличените проекти се номинират за участие в най-престижния конкурс на Европейския съюз за съвременна архитектура – “Мис ван дер Рое”.

ОЩЕ НОВИНИ

"Тераконсулт" е избраният изпълнител на разширението на 107. Основно училище "Хан Крум" в София

"Тераконсулт" е избраният изпълнител на разширението на 107. Основно училище "Хан Крум" в София

Предвиждат се проектиране за изграждане, обзавеждане и оборудване на пристройка за физкултурен салон и класни стаи и обновяване на двора

Представят изложба живопис с художествени произведения на архитекта Александър Дубовик

Представят изложба живопис с художествени произведения на архитекта Александър Дубовик

Изложбата може да видите в Галерия „Алма Матер“, а експозицията е част от сбирката на Съюза на архитектите в България

Одобрен е Меморандум за разбирателство между правителството и инвеститор в Шумен

Одобрен е Меморандум за разбирателство между правителството и инвеститор в Шумен

Меморандумът е за изграждане на производство на Трансформаторен борд и разширяване капацитета на съществуващото производство на компоненти за трансформатори

Каменната фасада на сградата на "Градско планиране и развитие" в столицата ще бъде възстановена

Каменната фасада на сградата на "Градско планиране и развитие" в столицата ще бъде възстановена

Това коментира заместник-кметът по устройство на територията и градоустройство на Столична община арх. Любо Георгиев

Район "Подуяне" представя пред граждани проекта за новия Терминал 3 на Летище "Васил Левски – София"

Район "Подуяне" представя пред граждани проекта за новия Терминал 3 на Летище "Васил Левски – София"

Общественото обсъждане е във връзка с Доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение 

Одобрен е архитектурният план за възстановяване на вилата на Пенчо Семов в Габрово

Одобрен е архитектурният план за възстановяване на вилата на Пенчо Семов в Габрово

От екипа на Вила Ефория обясняват какво се случва „зад кадър“ през последните месеци