Германска компания иска да изгради плаващ соларен парк в язовир Огоста в Северозападна България

125

Към момента всичко е в начална фаза, но стартира проучване на всички законови и административни процедури за реализацията на мащабната инвестиция, както и срещи с обществеността


Германската компания „Профайн Енерджи ГмбХ“, представители на която бяха на посещение в страната ни в началото на ноември за проучване на възможностите за стартиране на свой проект у нас, официално потвърди своя интерес за мащабната инвестиция. Вчера по време на среща между министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов, изпълнителния директор на „Държавната консолидационна компания“ ЕАД Венцислав Димитров и собственика на германската компания д-р Петер Мросик беше подписан протокол за намерение, който потвърждава инвестиционния интерес от страна на частната компания. Документът не поражда каквито и да било задължения за държавата. За компанията обаче е важно да официализира намеренията си по максимално публичен начин, като конкретизира потенциалната локация за своята инвестиция – на територията на язовир „Огоста“.

Към този момент намерението за инвестиция включва цялостен ремонт и възстановяване на язовирната стена на язовир Огоста и изграждане на плаваща соларна електроцентрала с капацитет в рамките на 500 ÷ 1500 mWp, осигурявайки последваща дългосрочна експлоатация, поддръжка и сигурност на язовира и соларната електроцентрала. Предвижданията са инвестицията да надхвърли 1 млрд. евро, а инвеститорът се ангажира да използва български изпълнители за реализацията на мащабния проект.

На база официално заявения интерес се сформира работна група с участието на ангажираните институции, които ще обсъдят проектното намерение, както и състоянието на язовира. „Първоначалният анализ откроява като възможно решение за реализацията на подобен проект на язовирно съоръжение провеждането на публичен конкурс, в който всички желаещи ще могат да участват и ние не можем да се ангажираме с никакво предимство за която и да е компания“, подчерта министър Никола Стоянов. По думите му ще стартират и срещи с обществеността в региона. „Подобен проект не е изграждан в България и ние трябва да запознаем гражданите с всички аспекти по неговата реализация. Със сигурност трябва да гарантираме свободен достъп на хората, както и запазване на зараждащия се туризъм около язовира. Същевременно това е инвестиция в бъдещето, защото говорим за производство на слънчева електроенергия по изцяло екологосъобразен начин“, коментира министър Стоянов.

През тази година „Profine Group“ и „Wirth Group“ основаха съвместен доставчик на енергийни услуги „Profine Energy GmbH“, базиран във Waghäusel, Германия. „Profine Group“, под марките KBE, KÖMMERLING и TROCAL произвеждат PVC профили за прозорци и жилищни врати, ролетни системи и PVC плоскости. Консолидираният оборот на компанията е над 900 милиона евро, а производственият капацитет е приблизително 450 000 тона профили годишно. Отделно „Profine Group“ има над 3000 служители в 29 обекта в 23 държави, чийто общ оборот надхвърля 1 млрд. евро.

ОЩЕ НОВИНИ

Държавните и общински образователни сгради у нас продължават да се строят като казарми

Държавните и общински образователни сгради у нас продължават да се строят като казарми

Срещу изграждането им на инженеринг отново се обявиха от архитектурния бранш

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Над 98% от територията на страната вече е покрита с кадастрална карта

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Ремонтите на язовир „Порой“ се изпълнят в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“