Има реална възможност Културният дом на Чирпан да бъде завършен

333

За архитектурната визия ще бъдат използвани проектите от конкурса през 2022 година, като идеята е сградата да бъде един от символите на града


Вече 36 години в центъра на Чирпан стои недовършена стоманобетонната конструкция за театрална зала. Сградата е започната от държавата през 1978 година, но строителството е преустановено през 1988 година. Оттогава сградата е прехвърлена като собственост на общината, правени са няколко безуспешни опита тя да бъде продадена на частни фирми и довършена с различно от първоначалното предназначение.

През 2022 година беше проведен архитектурен конкурс за концепция за сградата. Общината потърси идеите на млади архитекти за нова съвременна визия с цел да промени част от функционалността и визията на сградата и тя да стане един от символите на Чирпан.

Завършването на Културния дом ще се проектира със 170 000 лева от държавата, съобщи преди дни за divident.eu кметът на Чирпан Ивайло Крачолов. Идеята е най-късно догодина до пролетта да има работен проект, за да може да се кандидатства за финансиране и да бъде получен първият транш от средствата. По прогнози цялостното завършване на Културния дом на Чирпан ще струва около 10 млн. лева. „Ако започнем строителство догодина, смятам, че до края на мандата ще успеем да завършим Културния дом“, каза той, като допълни, че за работния проект ще послужат като основа спечелилите проекти от конкурса.

Източник на снимки и визуализации: Община Чирпан

Предвижда се в Културния дом да има театрална зала и две изложбени зали на Историческия музей в Чирпан. Административната част ще бъде завършена, ще има удължаване в посока към булеварда на града, така че да се направят и заведения за хранене. Предвиждат се фотоволтаици на покрива.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Четирима архитекти бяха удостоени с наградата "Златен век"

Четирима архитекти бяха удостоени с наградата "Златен век"

Отличията им бяха връчени от министъра на културата Евтим Милошев по време на церемония в балната зала на Национална галерия, организирана в навечерието на 24 май

20 800 души посетиха Архитектурно-строителната седмица, АТЕСТ Експо, Green Energу и BIM Expo

20 800 души посетиха Архитектурно-строителната седмица, АТЕСТ Експо, Green Energу и BIM Expo

Международният формат предложи четири дни на нови възможности за бизнеса, запознаване с иновации и специализирани събития

В двора на Университета по хранителни технологии в Пловдив изграждат Център за компетентност "Агрохранителни системи и биоикономика"

В двора на Университета по хранителни технологии в Пловдив изграждат Център за компетентност "Агрохранителни системи и биоикономика"

Новият център ще бъде в югоизточната част на имота на мястото на сгради на ъгъла на улиците „Янко Съкъзов“ и „Чардафон“, които ще бъдат премахнати

Езерото в парк "Света Троица" в София ще бъде обновено

Езерото в парк "Света Троица" в София ще бъде обновено

Облагородяването на парка предвижда още две пространства за кучета и сцена на открито

В Петрич изграждат парк в централната градска част по съвместна инициатива с Македония

В Петрич изграждат парк в централната градска част по съвместна инициатива с Македония

Т. нар. „Туининг парк Green Pulse“ ще бъде на площ от 5 100 квадратни метра до река Луда Мара на ул. „Сандо Китанов“