Изложба по стълбището на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

284

Инициатор на изложбата „Зад една затворена врата“ в сграда на пл. "Журналист" е Мария Чакърова


Снимка: Citybuild.bg

След трамвайната спирка „Вишнева“, която вече е място за културни събития, следва спирка пл. „Журналист“. На площада в кооперацията, в която живее, Мария Чакърова е превърнала стълбището в постоянна изложба на тема „Лозенец“. По етажните площадки се виждат исторически снимки на квартала, както и важни текстови документи от епохата. „Изложбата съхранява духа на старата част на "Лозенец" и е доказателство за живата общност, която го прави едно от най-хубавите места в столицата ни. Радвам се много на подобни инициативи, които показват историята на района и подкрепям създаването на такива пространства“, казва във Фейсбук профела си кметът Константин Павлов, който присъства на откриването.

Снимки: Бохемска София

Към експозицията на откриването са се присъединили и други артисти като д-р Михаела Каменова със своите скулптури, а авторът проф. д-р Захарий Кръстев изложи трите тома на книгата „Кварталците“ (за живота на "Лозенец" през първите 100 години и заселването на журналистическия квартал).

Снимка: Константин Павлов

Изложбата се намира във входа на една от емблематичните жилищни кооперации в квартала – на пл. "Журналист" 1, вх. А. Сградата е част от Пешеходната обиколка „Кварталът на артистите“ на „Бохемска София“. Ако искате да разгледате изложбата, трябва да се свържете се с Мария Чакърова.

Видео: Кристиан Каранешев

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Столичният район "Възраждане" ви кани да се включите в инициативата "Пиротска свети – Епизод 2"

Столичният район "Възраждане" ви кани да се включите в инициативата "Пиротска свети – Епизод 2"

Целта е освежаване на пешеходната част на една от най-оживените улици в района  

Ще благоустрояват пространство между блокове 95, 96 и ул. "Проф. Марко Семов" в кв. "Мусагеница" в София

Ще благоустрояват пространство между блокове 95, 96 и ул. "Проф. Марко Семов" в кв. "Мусагеница" в София

Проектът беше представен пред гражданите от неговите автори ланд. арх. Йордан Караколев и ланд. арх. Валентина Леонтиева и представители на район "Студентски" (обновена на 25.03.2026г.)

"Спаси София": Районите получават общо 1,5 милиона евро за проекти за кварталите

"Спаси София": Районите получават общо 1,5 милиона евро за проекти за кварталите

Осигурихме финансиране за създадената от нас Програма за проектиране на публична инфраструктура, казват от партията