Към финал е грубият строеж на новата детска болница в Бургас
Сградата е проектирана от архитектурно бюро „Кабано“ със заоблени ъгли и цветно решение с цел приветливо за децата здравно заведение
Екипът зад проекта е над 30 души, но водещите членове са арх. Веселина Илиева, арх. Маргарита Червенкова и инж. Груд Илиев. Концептуалната фаза е разработена от IDOM - испански консорциум, специализиран в проектиране и управление на сгради за медицински нужди. На визуализациите долу отляво може да видите предложението на консорциума за визията на сградата, а отдясно – разработката на архитектурно бюро „Кабано“.
Фасадите на сградата играят важна роля по няколко критерия за проектиране: визуална връзка между интериора и екстериора, ниво на естествена светлина, контрол на слънчево облъчване, акустична изолация, възможност за усамотяване, въздействие върху крайния архитектурен образ. Целта е създаване на сграда с обемно заоблени ъгли и цветно решение, приветливо и видимо проектирано за деца.
Проектът за болницата беше представен от арх. Маргарита Чалкаджиева от „Кабано“ на 4 февруари във Форума "Специализирани сгради с обществено предназначение", организиран от BAU Academy. Екипът се стреми към фасадно решение, което да е икономично, растерно и атрактивно – вентилируема фасада с комбинация между керамични и композитни UV и огнеустойчиви панели. Растерът 1,2/2,4 метра е със скосена двустранна цветна рамка.
Новата сграда за на Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в Бургас е разположена в ж.к. "Зорница". В девет нива - едно сутеренно, едно полу-сутеренно и седем надземни, с обща площ около 28000 кв.м, са решени стопански блок, клиника по образна диагностика, спешно отделение, отделение по физикална и рехабилитационна медицина, дневен център по психиатрия, инфекциозно отделение, диагностично-консултативен блок, отделение по анестезиология и интензивно лечение, отделение по клинична алергология, клиника по пневмология и фтизиатрия, клиника по детска хирургия - хирургия, ортопедия и травматология, отделение по очни болести, отделение по ушно-гърлени болести, клиника по педиатрия, нефрология и хемодиализа, кардиология, ендокринология и болести на обмяната, отделение по клинична хематология и онкология, лаборатории, зони за обучение, администрация, както и всички други нужни помещения за нормалното функциониране на УМБАЛ.
В сградата са предвидени 8 самостоятелни входа за пациенти, придружители, персонал и обслужване. До всички функционални зони са осигурени достъпни маршрути. Предвидено е изпълнение на "пневматична поща" за транспортиране на документация и проби между отделенията. Вертикалната комуникация е обезпечена с четири стълбищни клетки и 11 асансьора.
С проектното решение е обърнато съществено внимание и на организацията на обслужване и благоустрояването на терена около сградата - озеленяване и възможности за почивка на двора или в обособени зони на покривите на сградата.
В интериора са предвидени интерактивни зони за игра в основното фоайе и чакалнята на третия етаж, занималня за деца от 2 до 10 години и стаи за обучение за деца 11 до 18 години, оборудвани с компютри във всяко отделение със станионар, както и полуоткрита зона за игра на петия етаж. Цветните рамки по фасадата ще бъдат пренесени и в интериора, където работи друго студио.
Предизвикателства в проекта са интегрирането на самостоятелно Инфекциозно отделение в основния обем на болницата, специфичните инсталации, медицински роботи и технологии, както и разработването на прецизен BIM проект. Целта е Общината да разполага с точно дигитално копие на сградата и техническата инфраструктура около нея. С помощта на BMS системата ще се правят регулярни анализи за оптимизиране на експлоатационните разходи.
Очаква се строителството да приключи тази година. Изпълнител е Planex.
Източник: Димитър Николов, 2 януари 2025г.
Вижте още тук.
Ема Димитрова