Камарата на архитектите настоява да се проведат архитектурни конкурси за новите сгради на две училища в Пловдив
Според Камарата инженерингът не е подходящ при реализацията на значими обществени сгради
Камарата на архитектите в България (КАБ) настоява да се организират архитектурни конкуси за новите сгради на две емблематични училища в Пловдив – МГ „Академик Кирил Попов“ и СУ „Св. Патриарх Евтимий“. Инициативата е във връзка с обявените обществени поръчки за инженеринг на двете учебни сгради. От професионалната организация смятат, че инженерингът не е подходящ при реализацията на значими обществени сгради, тъй като не гарантира качествено изпълнение и ефективно разходване на обществените средства. Европейската практика изисква най-напред да бъдат организирани архитектурни конкурси за изработване на идейни проекти с цел осигуряване на най-оптималните и устойчиви решения.
От КАБ са изпратили писма до кмета на Пловдив Костадин Димитров с копие до Министерски съвет, Министерството на образованието и науката, както и до Агенцията за обществени поръчки. В писмата се настоява за съществени промени в условията на двете обществени поръчки и за повторното им провеждане. В мотивите се посочва, че процедурите ограничават потенциалните участници, нарушават конкуренцията и препятстват ефективното разходване на публични средства.
Основните аргументи на КАБ са следните:
- Процедурата за възлагане на прединвестиционни проучвания и идеен проект едновременно със строителството чрез инженеринг е неправилна и порочна. При липса на изяснено инвестиционно намерение, проект и количествени сметки, възлагането е недопустимо и поставя в риск правилното и прозрачно разходване на публичните средства.
- Настоява се процедурите да бъдат разделени на обособени позиции, така че да се отвори за достъп и участие на проектантите за изпълнение на проектантските дейности – изготвяне на предпроектни проучвания, обемно-устройствено решение, на инвестиционен проект и осъществяване на авторски надзор.
- Поръчките заобикалят правилата за провеждане на конкурс за проект. ЗОП предвижда възложителите да провеждат конкурс за проект при поръчки над 100 000 лева, когато се цели придобиване на идеен проект или други услуги в областта на градското устройство и архитектурата. В настоящия случай целта на Община Пловдив е именно такава – изграждане на значим обществен обект, включващ цялостни проектантски решения.
- В процедурите има неравнопоставеност и дискриминация по отношение на стопанските субекти – проектанти. Неправомерно до участие в тях се допускат единствено лица, които могат да изпълняват строителство, но не и проектиране.
- Поставени са неясни условия относно предметите на възлагане, които следва да се коригират.
- Изискванията за техническите и професионални способности са неправомерни. Възложителят е определил ограничителни условия в критериите за подбор по отношение на доказване на техническите възможности на участника и правоспособността им да изпълнят поръчката.
- Методиката за оценка е небалансирана, неясна, допуска субективна преценка и следва изцяло да се преработи, така че да се заложат показатели, които да осигуряват реална конкуренция и състезание въз основа на качество и прозрачна цена.
Писмото относно поръчката за МГ „Академик Кирил Попов“ може да откриете тук.
Писмото относно процедурата за СУ „Св. Патриарх Евтимий“ изтеглете тук.
Наскоро КАБ сигнализира за неприемливи условия и в обществени поръчки на Община Бургас, за които можете да прочетете тук.