Курсисти на школата по опазване на културно наследство "Шайо" представиха дипломните си работи
Теми на проектите са Османската отбранителна система и сградите на Военния клуб, Земеделската банка и Дизеловата електроцентрала
Снимка: Община Пловдив
В петък и събота в Културния дом „Борис Христов“ в Пловдив възпитаниците на деветия курс „Шайо“ представиха 4 проекта от семестриалното „Ателие Видин“ за опазване на недвижимото културно наследство. Теми на проектите са Османската отбранителна система и сградите на Военния клуб, на Земеделската банка и на Дизеловата електроцентрала – част от недвижимите културни ценности на Видин.
В продължение на 6 месеца четирите екипа архитекти документираха обектите, направиха оценка на състоянието им и развиха идеи за възстановяването и експонирането им. Проектите ще бъдат оценявани от френските и българските преподаватели на курса „Шайо“.
Деветото издание на курса „Шайо“ започна през 2022 г. и навлиза в последния, четвърти семестър. Специализираната програма за обучение на архитекти в областта на недвижимите културни ценности е организирана от Националния институт за недвижимо културно наследство и Центъра за архитектура и наследство Ecole de Chaillot в Париж. Над 120 дипломирани архитекти от България и съседните страни са завършили курса през изминалите близо 20 години от създаването му.
Преподаватели от Франция и България водят обучението, което продължава 4 семестъра със 700 учебни часа. В него са включени лекции по история, архитектурно заснемане и художествена реставрация, историческа специфика на българските сгради, църкви и манастири, международни стандарти, патология на строителните материали и ателиета по архитектура и урбанизъм.
Школата „Шайо“, една от най-престижните в света, подкрепя научното развитие в изучаването и опазването на културното наследство в 31 държави. Най-дългогодишно е партньорството ѝ с България. В резултат на това през 2021 г. министърът на културата на Република България, посланикът на Франция, ръководителите на НИНКН и на Школата „Шайо“ подписаха Споразумение за сътрудничество в областта на опазването между Франция и България. През 2023 г. София беше определена за регионален център за опазване на културното наследство в Югоизточна Европа.
Домакин на обученията през последните години е Пловдив, а през 2022-а архитекти, възпитаници на "Екол де Шайо", дариха безвъзмездно свои проекти за два знакови обекта в Стария град – къща Нишанян и старинна аптека „Хипократ“.