Квартал Лийт в Единбург е с награда Great Neighbourhood 2023 от Академията по урбанизъм в Лондон

270

Leith Shore в шотландската столица е отличен пример за ролята, която свързаността и общността играят за успеха на един квартал, е коментарът на журито


Проектът Leith Connections, заедно с новото разширение на трамвая в Единбург, спомага за създаването на удобни и по-екологични транспортни връзки. Улиците стават нови обществени пространства и са по-удобни за всеки, който върви пеша или е с велосипед. Чрез премахване на част от трафика и създаване на нови маршрути улиците станаха по-пригодни за живеене, с по-чист въздух, по-безопасни и с нови обществени пространства.

Всички, който не могат да ходят или да карат колело (например хора с увреждания) все още имат избор да използват личен автомобил, такси или обществен транспорт. Тъй като има по-малко превозни средства по пътя, това облекчава и шофьорите. Позволен е автомобилен достъп за живущите, до магазини и предприятия.

Според проучвания ходенето пеша и колоезденето са добри за местните главни улици. Така хората ги посещават по-често, тъй като не се налага да мислят за паркиране или трафика. Доказано е също, че подобренията в обществените пространства увеличават продажбите на дребно, тъй като хората, които ходят по главната улица, са склонни да посещават повече магазини и да остават по-дълго.

Както при много индустриални зони, Лийт претърпява упадък през 20-ти век, но след различни централни и местни инициативи, започва стабилното си възраждане от около 1980 г. нататък. В квартала идват нови жители, които заемат преустроени индустриални сгради. Той запазва голяма част от грубия си промишлен външен вид, като същевременно събира много магазини в сферата на услугите. Сега кварталът може да се похвали с индивидуалност, връзка със Северно море и с бързи трамваи до центъра на Единбург и летището.

Снимки: theaou.org

Другият финалист за Great Neighbourhood е Balsall Heath, Birmingham. Отличието Great Place получи градският резерват Claypits в Глазгоу, Great Street получи Venn Street в Clapham в югозападен Лондон, призът Great Town отиде при Stromness в Шотландия, а за "Европейски град на годината" - в град Амерсфорт в Нидерландия. Научете повече за наградите за урбанизъм тук.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Във Варна откриха изложба "По следите на Михайло Парашчук"

Във Варна откриха изложба "По следите на Михайло Парашчук"

Изложбата на украинския скулптор представя фотографии на негови творби, които украсяват фасадите на най-известните и емблематични сгради в България

Ямбол е одобрен за финансиране за нова спортна зона за катерене и баланс

Ямбол е одобрен за финансиране за нова спортна зона за катерене и баланс

Съоръжението ще бъде изградено в района на новата паркова зона на бившата „Бонбонена фабрика“, където преди година беше изграден скейт-парк

Пет години след конкурс започнаха активните строително-ремонтни дейности за новия облик на Централния пазар в Добрич

Пет години след конкурс започнаха активните строително-ремонтни дейности за новия облик на Централния пазар в Добрич

Архитектурното бюро, спечелило конкурс след оценка от международно жури, е „АДА – Агенция Дизайн и Архитектура“ АД (арх. Иво Пантелеев и арх. Радомира Методиева)

Откриха благоустроените централни части в селата Падина, Бял извор и кв. "Диамандово"

Откриха благоустроените централни части в селата Падина, Бял извор и кв. "Диамандово"

Реализацията на проектите е финансирана със средства от бюджета на община Ардино