Ландшафт близо до дивата природа

263

Най-актуалната тенденция в момента се реализира в изграждащия се в подножието на Витоша комплекс River Park


Стремежът в цялостната визия на откритите пространства в River Park (вижте повече тук) с проектанти студио Ivo Petrov Architects е да наподобяват естествена природна среда. Формообразуването и дизайнът им са вдъхновени от плавните форми на планината и реката, както и от динамиката на града. Ландшафтът е проектиран така, че комплексът да осигури дом едновременно на хората и природата, казват авторите на проекта от Landscape Design Studio. За него разказа ланд. арх. Добромира Лулчева по време на Landscape Architecture Week 2022 в Лесотехническия университет.

Проектът е насочен към млади семейства и деца. На много места са предвидени съоръжения, които да могат да се ползват и от възрастни с цел да има повече активности. Единствената специално обособена площадка е в центъра на комплекса, предвидени са и спортни терени, маршрут за джогинг, зони за срещи и разговори, обособен парк за кучета. Дворовета на къщите са проектирани с цел да няма разностилие, като специфика на визията собствениците ще могат да постигнат по-скоро с абзавеждане. Предвидена е и зона за барбекю и пикник близо до реката с места за отглеждане на билки, зеленчуци и плодови дървета.

 
Твоят мечтан дом в River Park

🏡 River Park е жилищен комплекс от ново поколение, в който ✨мечтаният дом✨ се превръща в реалност. Със своите модерни и удобни къщи и над 80% от площта отредени за споделени открити пространства, комплексът създава здравословна среда за всяко семейство, което цени близостта с природата. ℹ️ Първата фаза от строежа е на финален етап, а скоро стартира началото на Втора фаза. Следете всички новини на www.riverpark.bg.

Posted by River Park Sofia on Thursday, April 14, 2022

Вижте видео и тук.

Плътността на застрояване е едва 15% от площта на терена. В проекта има над 40 000 кв.м споделени зелени площи, в които ще бъдат засадени над 3000 дървесни вида, над 67 000 кв.м дворове за индивидуално ползване и над 7 000 кв.м алеи и зелени пътеки.

„Това е един от малкото инвеститори в България, чиято цел е не да постигне максимално застроени площи, а да изгради една цялостна и завършена устойчива среда. Визията, която г-н Нив* иска да постигне, се възприема трудно за голяма част от инвеститорите в България или е поне на по-заден план. Тази добавена стойност, която ландшафната архитектура дава в една изградена среда, все още остава недооценена за голяма част от обществото. Похвално е, че инвеститорите на River Park оценяват предимствата на живота в близост до природата и поставят това като основен фокус на целия проект. Това ми позволи да разгърна целия потенциал на познанията и въображението си, да  приложим на практика идеите си и година-две след като се реализира комплексът, ще имаме възможността да видим позитивния резултат от нашата съвместна работа и усилия. Резултатът от работата на ландшафтния архитект е като геометрична прогресия, увеличава се с всяка следваща година, така че истинския потенциал на създаденото ще се усети след 15-20 години“, казва ланд. арх. Добромира Лулчева за сайта на River Park.     

Тенденцията да се пресъздава природата под някаква форма е актуална по света от доста години, но в България тепърва се осъзнава. В проекта Ривър парк от студиото са заложили на асиметрията, на неправилните природни форми и на това пространствата да изглеждат по-скоро естествени, отколкото създадени от човека, казва ланд. арх. Лулчева. От друга страна е подборът на растителност – набляга се на местните видове, като целта е да се съхранят съществуващите в България. Според Лулчева иградената среда трябва да е адекватна на особеностите на местоположението, климата и хабитатите и растителността да бъде съставена основно от местни видове.

Най-голямото вдъхновение при подготовката на проекта е било именно местоположението между планината и града, комбинацията между високи и ниски форми, а между тях - река. „Опитахме се да пресъздадем тази динамика в дизайна на откритите пространства чрез формите, текстурите, цветовете.  Другото голямо вдъхновение беше възможността едновременно да създадем дом за хората и дом за природата. Да използваме ландшафта като нещо, което да привлича не само хората, но и дивата природа – птици, насекоми, зайци и други животни. Идеята зад River Park е хора и природа да живеят заедно. Комплексът е достатъчно голям, дава възможността да се осигурят пространства както за хората, така и за природата, като същевременно всеки жител да има място където да почива, да се забавлява, да работи.

*Зад проекта стои компания с над 40 години международен опит в сферата на недвижимите имоти. Официален представител на инвестиционното дружество Real Estate Developments (RED) е Ори Нив. Първата фаза от строежа е на финален етап, а скоро стартира началото на втора фаза.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

В списъка за приватизация са предложени част от римския амфитеатър на Сердика в София, езерото в м. Карандила, 20 декара от Природен парк "Витоша" и черноморските носове Кротиря в Поморие и Червенка в Черноморец 

Подготвят образователен център за работа с глина

Подготвят образователен център за работа с глина

За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов    

Млади хора, ползващи социални услуги, представиха своя поглед към София чрез фотографии

Млади хора, ползващи социални услуги, представиха своя поглед към София чрез фотографии

Вдъхновението идва от архивите на придворния фотограф Георг Волц, заснел знакови локации в столицата в началото на XX век

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Изграждането на центъра с атракциони, СПА зона и спортни съоръжения ще стартира след края на летния туристически сезон

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Това е необратима загуба за града – терени, които могат да се използват за училища, паркове или обществени сгради, ще изчезнат завинаги, ако не действаме навреме, заяви Благомир Коцев