Малък планетариум отвори в София

125

Съоръжението, наречено „Андромеда“, се намира пред новия Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в Южния парк


Днес откриха първия в столицата (макар и не голям) планетариум – с диаметър на купола 5 м, височина 4,6 м и капацитет на посещения до 15 души. Утре той ще отвори за първите си посетители с четири филма.

Планетариумът е създаден по проект на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, с който екипът им спечели наградата в конкурса „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол - Знание“. За две години екипът на „Фотоника“ – авиационните инженер-конструктори д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков, оперативният директор Апостол Спасов и главните технолози Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин, с финансовата подкрепа от различни фондации, инвеститори, спонсори, дарителска кампания и напълно доброволчески труд успява да превърне проекта в реалност.  

В Планетариума ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита. Тъй като проектът е частично финансиран чрез дарителска кампания, създателите предвиждат да създадат социална програма с безплатен вход за посетители със специални потребности.  

Досега София беше единствената европейска столица без планетариум. Работното му време – от 11.00 до 22.00 часа, като последната група влиза в 21.00 часа. Цените са от 10 до 18 лв., като деца до 7 години влизат безплатно, ако седят в родител. 

ОЩЕ НОВИНИ

Предстои официалното откриване на монументалното временно произведение La Caverne du Pont Neuf в Париж

Предстои официалното откриване на монументалното временно произведение La Caverne du Pont Neuf в Париж

Артистът JR (известен като „френския Банкси“) покри най-стария мост във френската столица с гигантска „пещера“ в чест на Кристо и Жан-Клод

Проект "Алея Първа" във Варна продължава да се реализира на етапи

Проект "Алея Първа" във Варна продължава да се реализира на етапи

Продължава и работата по панорамната асансьорна кула и бъдещия Воден център с минерална вода

Две детски градини в столичния район "Слатина" се разширяват и ще приемат общо 150 деца допълнително

Две детски градини в столичния район "Слатина" се разширяват и ще приемат общо 150 деца допълнително

В района предстои да започне проектиране и изграждане и на допълнителен корпус за 3 групи и към 184 ДГ „Мечо Пух“

Кметът на столичния район "Студентски" коментира казуса "Дупката" на улица "8-и декември"

Кметът на столичния район "Студентски" коментира казуса "Дупката" на улица "8-и декември"

Коментарът е във връзка с коментари как районната общинска администрация е изразила положително становище по отношение на предложение за изработка на ПУП