На 18 юни ще се проведе международна конференция за развитието на гражданските енергийни общности

176

По време на събитието ще бъдат представени пилотни проекти, инициирани от Столична, Бургаска и Габровска община 


На 18 юни ще се проведе международна конференция на тема “Енергийните общности: двигатели на енергийния преход в България”. По време на форума ще бъдат представени проект в Столична община (район "Витоша"), както и другите две стартирали инициативи – пилотният проект на Община Габрово, която създаде енергийна общност с участието на 73 граждани и фирми, и обявеният преди дни проект на Община Бургас (вижте тук).

В рамките на конференцията организаторите от Черноморския изследователски енергиен център – българският партньор в европейския проект SHAREs, ще съберат водещи експерти на национално и европейско равнище, представители на енергийния сектор, местни власти и граждански организации. Дискусия ще бъде посветена на стратегическата рамка в подкрепа развитието на граждански енергийни общности в България, в която ще вземат участие официалните гости от страна на Министерство на енергетиката, Агенция за устойчиво енергийно развитие, Европейската инвестиционна банка и Европейската федерация на гражданските енергийни общности REScoop.

Сред акцентите на събитието ще бъде споделянето на добри практики от други страни (Германия, Австрия и Грузия). Ще бъдат обсъдени и възможности за финансиране и техническа подкрепа на изгряващи и пилотни инициативи от страна на Австрийската енергийна агенция и Енергийна агенция - Пловдив.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 18 юни от 9:30 до 15:30 часа в хотел КООП в София и онлайн, като участието е безплатно след предварителна регистрация тук.

Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и други желаещи в съвместна инвестиция в производство на енергия от възобновяеми източници. Заедно те могат да произвеждат зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, да я потребяват за собствени нужди, да споделят излишъка помежду си или с други граждани, включително безвъзмездно в помощ на уязвими потребители, или да я съхраняват за по-нататъшно ползване.

Сдружаването на хората носи редица социални, екологични и икономически ползи, тъй като то дава възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия и постигането на енергийна ефективност и спомага за разкриването на нови работни места.    

Дефиницията за енергийна общност е въведена в българското законодателство на 13.10.2023 г. и следва разпоредбите, заложени в Директива (EС) 2018/2001 на Европейския парламент и Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.

ОЩЕ НОВИНИ

До края на годината се очаква да започне разширение на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс "Раковски" в София

До края на годината се очаква да започне разширение на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс "Раковски" в София

Концепцията за "левитираща" сграда беше представена от арх. Ивайло Петков, а средствата ще бъдат осигурени от Министерството на младежта и спорта и Националната спортна база 

Изграждат Подводен парк "Света Анастасия"

Изграждат Подводен парк "Света Анастасия"

Пример за това как биоразнообразието на морското дъно се променя при създаване на условия за неговото обогатяване е подводният параклис, поставен на дъното на морето край острова през 2023 година

До дни стартира изграждане на Международен младежки център в Русе

До дни стартира изграждане на Международен младежки център в Русе

Той ще се помещава в сградата на бившия Дом на учителя, намираща се на  ул. „Александровска“ 29

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният интермодален проект между Италия и България

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

Проектът “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ се финансира по Програма "Околна среда" на Европейския съюз

Закрит плувен комплекс отвори в Петрич

Закрит плувен комплекс отвори в Петрич

Той предлага условия за обучение, подготвителна и тренировъчна дейност