На 18 юни ще се проведе международна конференция за развитието на гражданските енергийни общности

133

По време на събитието ще бъдат представени пилотни проекти, инициирани от Столична, Бургаска и Габровска община 


На 18 юни ще се проведе международна конференция на тема “Енергийните общности: двигатели на енергийния преход в България”. По време на форума ще бъдат представени проект в Столична община (район "Витоша"), както и другите две стартирали инициативи – пилотният проект на Община Габрово, която създаде енергийна общност с участието на 73 граждани и фирми, и обявеният преди дни проект на Община Бургас (вижте тук).

В рамките на конференцията организаторите от Черноморския изследователски енергиен център – българският партньор в европейския проект SHAREs, ще съберат водещи експерти на национално и европейско равнище, представители на енергийния сектор, местни власти и граждански организации. Дискусия ще бъде посветена на стратегическата рамка в подкрепа развитието на граждански енергийни общности в България, в която ще вземат участие официалните гости от страна на Министерство на енергетиката, Агенция за устойчиво енергийно развитие, Европейската инвестиционна банка и Европейската федерация на гражданските енергийни общности REScoop.

Сред акцентите на събитието ще бъде споделянето на добри практики от други страни (Германия, Австрия и Грузия). Ще бъдат обсъдени и възможности за финансиране и техническа подкрепа на изгряващи и пилотни инициативи от страна на Австрийската енергийна агенция и Енергийна агенция - Пловдив.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 18 юни от 9:30 до 15:30 часа в хотел КООП в София и онлайн, като участието е безплатно след предварителна регистрация тук.

Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и други желаещи в съвместна инвестиция в производство на енергия от възобновяеми източници. Заедно те могат да произвеждат зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, да я потребяват за собствени нужди, да споделят излишъка помежду си или с други граждани, включително безвъзмездно в помощ на уязвими потребители, или да я съхраняват за по-нататъшно ползване.

Сдружаването на хората носи редица социални, екологични и икономически ползи, тъй като то дава възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия и постигането на енергийна ефективност и спомага за разкриването на нови работни места.    

Дефиницията за енергийна общност е въведена в българското законодателство на 13.10.2023 г. и следва разпоредбите, заложени в Директива (EС) 2018/2001 на Европейския парламент и Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.

ОЩЕ НОВИНИ

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Проектите ще бъдат реализирани от МИГ – Община Марица с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони чрез Програмата за развитие на селските райони

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Проектът включва обновяване на игрището на стадиона, две игрища за футбол на малко поле и реконструкция на част от източната трибуна  

90 години след създаването си Природен парк "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

90 години след създаването си Природен парк "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Държавата и общината трябва да търсят взаимния интерес, а не да водят войни - около това се обединиха участниците в конференция, организирана от Съюза на архитектите в България