НАСП: Намаляването на административната тежест ще направи жилищата по-достъпни

298

Промяна в предназначението на научно-производствените зони (НПЗ) може да подобри общия облик на столицата, смятат от Националната асоциация на строителните предприемачи


Визуализация: greenlinesofia.com

Намаляването на административната тежест е една от задължителните стъпки, които трябва да се предприемат, за да станат жилищата по-достъпни за българите. Друга ключова промяна е общината и държавата да съумяват да регулират по-бързо и лесно териториите, прилежащи към градовете, за да може да има инфраструктура, която да удовлетворява населението. Единствено по този начин може да се гарантира благосъстоянието на гражданите. Това изтъкнаха по време на пресконференция във вторник представители на Националната асоциация на строителните предприемачи /НАСП/.

Като строителни предприемачи ние нямаме нужда и интерес жилищата да стават по-недостъпни, напротив. За да може едно общество да функционира добре, да живее добре, да расте демографски, да създава добавена стойност, то трябва да бъде съставено от пълноценни домакинства, а тяхна основна нужда е жилищната. Когато имотите са недостъпни, това е сериозен негатив както за нас като производител на този продукт, така и за цялата икономика и общество”, коментира Георги Шопов, председател на НАСП. По думите му, това налага необходимостта от мерки, с които строителният продукт да може да се реализира по-бързо и в достатъчно количество, така че да отговори на търсенето на пазара.

В условията на пазарна икономика, административните актове и рестрикции, ниското темпо на разглеждане на документите и липсата на електронни процеси са поредица от затруднения, които създават дефицит на предлагането, което автоматично рефлектира в по-ниска достъпност. Естествено е увеличаването на предлагането да допринесе и за по-ниската крайна цена на всеки един продукт, а жилищата не правят изключение”, казва още Шопов.

Според Борислав Точевски от НАСП строежът на една сграда отнема около 2-3 години, но забавянето заради административните услуги може да увеличи този жизнен цикъл с още толкова. „Това е изключително дълъг период и допълнително оскъпява продукта, тъй като се калкулира стойността на парите за прекалено много години напред. В същото време няма наказателна отговорност при грешки от страна на администрацията, което забавя допълнително процеса. Ние от НАСП настояваме за цифровизация при подаване, разглеждане и одобрение на строителна документация”, посочва Точевски.

Според изчисленията на НАСП, достъпността на имотите у нас все още е на челните места в ЕС, макар през последните три полугодия този тренд да се влошава. Ако през 2021 г. коефициентът на достъпност в София е 0.8 (отношение СРЗ: лв/кв.м), то днес тя е около 0.68. Т.е. ако през 2021 г. с една средна работна заплата потребителите могат да си купят 0,8 кв. м жилищна площ, то днес срещу едно месечно възнаграждение те могат да си позволят 0,68 кв. м площ. В Западна Европа достъпността е на много по-ниски нива – около 0.15, сочат данните на НАСП.

Според наблюденията на Асоциацията, градската среда може да се подобри с активна общинска и държавна политика. „Проблемът на София не е в презастрояването, а в колите по тротоарите и мръсния въздух, в липсата на детски градини и училища, както и в липсата на добра инфраструктура. Столицата би могла да се развие на север в посока южните склонове на Стара планина, но това е изключително скъпо начинание и към момента е извън финансовите възможности на общината. Изискванията към София са големи и тя постоянно бива сравнявана с градове като Копенхаген например. Но там и данъците са несравнимо по-големи”, коментира Димитър Димитров от НАСП.

Представителите на НАСП виждат потенциал в НПЗ /научно-производствените зони/ в столицата, тъй като съществена площ от тях към момента е на практика неизползваема. За да се реализират те обаче, са нужни промени в ОУП, както и административна воля и ресурс на общинско и държавно ниво. Има изключителен потенциал в немалко остарели и излезли от експлоатация жп линии и необлагородени пустеещи територии в различни квартали. Те биха могли да се превърнат в зелени и комфортни зони за живеене.

Поскъпването на строителните материали също е ключов фактор за състоянието на жилищния пазар в момента. „За последната година общата стойност на материалите се е увеличила с над 30%. Арматурата е нараснала двойно за периода, дървото е поскъпнало със 100%, а тухлите – с 50%. Себестойността на един квадратен метър жилище към момента е около 820 евро/кв. м, но без земята, която е около 50% от себестойността. В крайната цена се калкулират и многобройни административни градоустройствени процедури, които отнемат между 3 и 5 години. Крайните продажни цени в столицата са в много широки граници, но следва да се има предвид, че в Европа един квадратен метър струва не по-малко от 5000 евро и то за качество, което обикновено е по-ниско това, което в София може да се купи срещу 2000 евро например”, уточнява Емилия Цоконова от НАСП.

Според представителите на НАСП, търсенето устойчиво ще продължи да изпреварва предлагането и спад в цените няма да има. В същото време, интересът на купувачите остава голям, тъй като инвестицията в жилище е сигурна стъпка. Затова подобренията и улесняването в качеството и скоростта на производство на жилищните продукти е приоритетно за възможностите и нуждите на потребителите.

ОЩЕ НОВИНИ

Ревизират всички издадени документи през годините за строящата се сграда "Златен век" в столичния "Лозенец"

Ревизират всички издадени документи през годините за строящата се сграда "Златен век" в столичния "Лозенец"

Ако се установи, че има неодобрени промени в проекта, ДНСК ще бъде сезирано за незаконно строителство, каза временно изпълняващият длъжността главен архитект на Столична община Богдана Панайотова (обновена)

МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София

Теренът вече е почистен и подготвен за инвестиционните дейности, премахнати са всички стари сгради

Индycтpиaлeн гигaнт изгpaждa нoвa фaбpиĸa зa мeдни жици в Шyмeн

Индycтpиaлeн гигaнт изгpaждa нoвa фaбpиĸa зa мeдни жици в Шyмeн

Πpoизвoдcтвeнaтa cгpaдa щe ce нaмиpa във Bтopa индycтpиaлнa зoнa нa гpaдa и щe зaeмa плoщ oт 8015 ĸв. мeтpa въpxy тepeн c oбщa плoщ близo 69 xил. ĸв. м

Камарата на архитектите събра институциите и бранша на среща за енергийната ефективност

Камарата на архитектите събра институциите и бранша на среща за енергийната ефективност

Евродепутатът Цветелина Пенкова представи акцентите на новата директива в сектора

Организират среща във връзка с инвестиционно намерение за терена на бившия Колодрум в Бургас

Организират среща във връзка с инвестиционно намерение за терена на бившия Колодрум в Бургас

Предвижда се изграждане на жилищни сгради и спортно-търговски комплекс с многофункционална спортна зала върху терена в ж.к. „Братя Миладинови“