Няма непоправими петна
Как се оказва първа помощ на дома и офиса, след бурни партита, оставили сериозни следи в интериора и има ли непоправими петна, разказват зам.-управителят на Агенция за чистота Vasilka Валентин Иванов и маркетинг-директорът на компанията Цветелина Владимирова.
Какво представлява вашата агенция за чистота?
Фирмата ни се казва Василка - агенция за чистота, познават ни повече като Зелената Василка. Имаме дългогодишен опит в професионалното почистване, тъй като сме на пазара от 1989 година. За съжаление този бранш малко трудно се развива в България, макар че мога да кажа, че напоследък нашите услуги се приемат много по-добре от преди. Все повече големи организации и фирми се обръщат към нас. Докато се преборим беше доста трудно, защото съзнанието на българина в това отношение трудно се пречупва. Той се опитва сам да се бори с всичко и често е склонен да си мисли, че всичко може и знае.
Чистници ли са българите?
Да, но за съжаление хората не разполагат с достатъчно средства и често не могат да заделят за професионално почистване. Но все повече хора разбират плюсовете от това да извикат специалист, вместо да се оправят сами. Машините, с които работим са с много силен вакуум, който изтегля всякаква мръсотия, която няма как да си почистим сами с прахосмукачка, например. Ефектът от нашите услуги е, че благодарение на машините и препаратите всичко се почиства в дълбочина. Това особено важи за меките мебели и настилки, но и твърдите замърсени настилки изглеждат съвсем по-друг начин, след като се минат с машина.
За какъв вид почиствания ви търсят най-често?
Най-вече за меки подови настилки, защото определено това е и най-трудното за поддръжка в домашни условия и със собствени усилия. Много често и от частни домове, и от фирми ни търсят за миене на прозорци, особено когато става въпрос за големи бизнес-сгради с по-труднодостъпни фасади. При по-голямата част от тях се изискват алпинистки пособия, често прозорците са неотваряеми и при измиването им е нужна професионална помощ.
Какви са услугите, които предлагате?
Нашата дейност е разделена на две - поддръжка на чистотата и основни почиствания. Основните почиствания се извършват от групи момчета, които работят с големи професионални машини и препарати. Това почистване е добре да се прави от фирмите и организациите поне три-четири пъти годишно. Докато поддръжката е по-лека, тя се извършва от жени, ежедневно, в удобно за клиента време. Тази услуга предлагаме само за фирми и организации.
Колко пъти в годината е добре да чистим основно?
Много хора чистят два пъти годишно - преди Коледа и преди Великден. Но домът трябва да е постоянно чист! Като видиш, че са ти мръсни стъклата, значи е дошло време. За частните домове, при добра поддръжка, два пъти основно е добре. За големите фирми, обаче е задължително да чистят основно поне четири-пет и повече пъти годишно.
Ако при почистването, се случи по невнимание нещо ценно да бъде счупено или повредено от вашите служители, клиентите биват ли възмездявани по някакъв начин?
Да, ние имаме застраховка към трети лица, която покрива щетите при такива имуществени инциденти. В България тази застраховка не е задължителна, затова са малко фирмите като нас, които са си я направили.
Какви са класическите грешки, които допускат хората и дизайнерите при създаване на интериора, забравяйки, че всичко оттук нататък се нуждае от поддръжка и почистване? Кое е най-трудното за почистване в дома и офиса?
Много често в интериора се набляга на красивото, без да се мисли как ще се поддържа. Най-трудни за почистване са стъклата. Почистването на някои стъклени фасади и куполи е трудно, дори за алпинисти. Ламинатите се чистят трудно, защото при поставянето им се ползва лепило, което трудно се почиства. Когато пък ламинатът не е залепен, още при първото леко почистване се отварят фугите. Трудно се почистват някои видове зърнести и шуплести гранитогреси и теракоти. Когато остатъците от фугите или от теракол не се почистят навреме, в последствие е трудно.
Най-важното условие, за да може да се поддържа един дом или офис е до всяко нещо да има достъп. Това е необходимо и от съображения за сигурност, защото може навсякъде в дома да се появи проблем. А що се отнася до нашата работа, няма нещо, подлежащо на почистване, до което да можем да стигнем, а да не можем да почистим.
От какво са петната, които причиняват непоправими щети по подовете, стените и мебелите?
Почти няма петна, с които да не можем да се справим. Това, което понякога не можем да се преборим е ръжда, попила в мраморен под. Дори в тези случаи, ако се шлайфа можем да го премахнем, но при положение, че не е навлязло дълбоко в мрамора. Ако е капала дълго време, тя може да е стигнала до основата и колкото и да шлайфаме, няма как да се премахне. Най-силната мръсотия, обаче е от стъкла, които не са почиствани дълго време. Ако такава мръсотия се стича някъде, петното е упорито и сигурно.
Дайте съвет, ако например изцапаме с нещо новия си диван, как да му окажем първа помощ?
Съветът ми е, при такива случаи да не ползвате който и да е препарат, защото ползването на препарат за миене чинии, например, само ще влоши положението. Пред такъв препарат, които не прави друго, а фиксира петното, като начало, почистването с чиста вода е за предпочитане. А после е добре да се обърнете към професионалист.
В такъв случай, ако искаме диванът ни да изглежда добре, колкото и да е малко петното, трябва да изперем целия. Защото, макар и чисто нов, той е стоял в магазина или склада, по пътя също събирал фина прах, която ако се отстрани само върху петното, мястото със сигурност ще избелее.
Разкажете ни за машините, с които работите...
Машините са с различни обороти, в зависимост от това, което ще се прави с тях. Отдолу на търкащите машини се поставят падове, с различен цвят, които отговарят на твърдостта. Белите са най-меки и служат за лъскане, има още сини, зелени, червени, като се стигне до черните, които са най-твърди и най-добре изтъргват повърхностите. Те не могат да се ползват навсякъде, защото са много остри и биха надраскали мекия мрамор, например. Затова трябва да се прецени какви падове да се ползват. Според настилката се работи с различни професионални препарати, чиято концентрация също се преценява според случая. След това се изсмуква с водосмукачка. На някои настилки могат да се извършат и завършителни дейности като запечатка, кристализация и допълнително излъскване с високооборотни машини.
Как се почистват иноксовите домакински уреди, при които често още при монтажа, колкото и да се стараеш остават следи от пръсти?
Вече има професионални препарати за почистване на инокс, но не мога да кажа, дали ще ги пуснат масово и по търговската мрежа. След трениране с такива препарати, уредите задържат по-малко следи.
Бихте ли ни разказали някои интересни случки от практиката си?
Те са много, но две от тях помня особено силно. Едната - извикали са ни на адрес за почистване на теракоти. Ние отиваме трима души, но се оказва, че домакинята е подбрала само определени 5-6 плочки за почистване от цялата квадратура на подовото покритие. Друг път, пък трябваше да почистим една гарнитура на повече от 40 години. Тук домакинята ни смая като извади от някъде парче дамаска от гарнитурата, от далечното време, когато е била нова и ни съобщи гордо мисията, която гласеше: "След почистването, гарнитурата да бъде едно към едно като мострата!". Е, не стана чак едно към едно, но ние се постарахме и жената остана доволна.