Новият седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде готов през 2033 година

86

Процедурата за неговото изграждане започна вчера с решение на Министерския съвет, като за целта капиталът на атомната централа ще бъде увеличен с 500 млн. лв.


Кабинетът възложи на министъра на енергетиката Румен Радев да предприеме необходимите действия по прозрачен избор на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на новия енергоблок. Окончателният договор с избраната компания и с доставчика на технологията АР1000 трябва да бъде изготвен при условията на фиксирана цена и срок на изпълнение. Кабинетът задължи министъра на енергетиката да организира преговори с финансови институции за осигуряването на необходимите заемни средства.

Със същото правителствено решение ще започне подготовката и за изграждането на 8-и реактор на АЕЦ „Козлодуй“. По план дейностите по строителството на двата нови енергоблока трябва да вървят успоредно и вторият да бъде завършен до две-три години след първия.

Премиерът акад. Николай Денков определи решението на МС като едно от най-важните, които ще вземе кабинетът по време на този мандат. „Общата мощност на бъдещите 7-и и 8-и блок е 2300 MW, с което те значително надхвърлят мощността от 1760 MW на затворените 1-ви, 2-ри, 3-ри и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй““, посочи министър-председателят.

Акад. Денков обърна внимание, че технологията, избрана за тези реактори, е уникална в света: „Тя позволява в много кратък срок да се променя два пъти мощността на реакторите, което е изключително важно за стабилното управление на енергийната система.“. Според МС изграждането на нови мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ е подходящо с оглед наличната инфраструктура за управление на радиоактивни отпадъци, физическа защита, радиоекологичен мониторинг и аварийно реагиране. Площадката разполага и със свободен капацитет за присъединяване на нова мощност, както и обучен висококвалифициран персонал.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна рехабилитацията на приемното здание на жп гара Шумен

Започна рехабилитацията на приемното здание на жп гара Шумен

Срокът за изпълнение е 650 дни от започване на строителните дейности

Направиха първа копка на втората производствена база на Smart Organic в Божурище

Направиха първа копка на втората производствена база на Smart Organic в Божурище

Новата сграда ще надхвърля площ от 6500 кв.м, с което се удвоява размерът на сегашната вече работеща фабрика 

Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда в "Младост 3"

Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда в "Младост 3"

Докладът беше върнат от кмета на София за допълнително разглеждане заради възражения от граждани и по съображения, свързани с натоварването на транспортната и социалната инфраструктура в района

Започва изграждането на още 40 км от автомагистралата "Русе – Велико Търново" в участъка от Русе до Бяла

Започва изграждането на още 40 км от автомагистралата "Русе – Велико Търново" в участъка от Русе до Бяла

За обекта има готов технически проект, завършени отчуждения и издадено разрешение за строеж

Приключи проектът за обновяването на Спортен комплекс "Локомотив" във Варна

Приключи проектът за обновяването на Спортен комплекс "Локомотив" във Варна

Той включва въвеждане на мерки за енергийна ефективност на трите сгради – сградата на Закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала „Димитър Нушев“ заедно със залата за модерен петобой