Ново еврейско училище ще бъде изградено в "Зона Б-19" в район "Възраждане" в София

2121

Образователният комплекс ще бъде построен на терен от 8 декара между бул. „Димитър Петков“, ул. „Безименна“ и ул. „Цар Симеон“, известен сред жителите на столицата като Цветната борса


В четвъртък столичният кмет Йорданка Фандъкова връчи грамота на директора на Фондация "Американ Джойнт", която е подкрепила редица инициативи на ОЕБ „Шалом“ в София, сред които е новото училище. Грамотата бе връчена в рамките на представяне на проекта за него. С решение на Столичния общински съвет през 2019 г. е учредено безвъзмездно и безсрочно право на строеж върху имот от около 8 000 кв. м в полза на Организация на евреите в България „Шалом“ за изграждане на училищен комплекс в район „Възраждане“. „Преди три години открихме наше училище, но тази сграда вече е прекалено малка, за да побере желаещите", каза проф. Александър Оскар, председател на ОЕБ „Шалом“.

Образователният комплекс ще бъде построен между бул. „Димитър Петков“, ул. „Безименна“ и ул. „Цар Симеон“, известен сред жителите на столицата като Цветната борса. Според кмета на "Възраждане" Савина Савова реализацията на проекта ще промени района, в който "Цветната борса създаваше много безпокойства на хората от квартала". В образователния комплекс ще има детска градина, училище и културен център. Архитектурата и дизайнът са вдъхновени от сефарадските традиции, чийто образец е Централната софийска синагога. "Не случайно сърцето на комплекса ще е библиотеката", казва още Савина. Предвидени са пространства за различни занимания, дискусии, отдих, игри и забавления, както и кухненски кът, съобразен с всички възрасти.

Образователният комплекс е първото еврейско училище, което ще бъде построено в България след 1959 година, когато са закрити съществуващите. Заради строителството на новото еврейско училище през юли миналата година Столичният общински съвет реши да премести цветната борса от пазара “Димитър Петков” на локалното на столичния булевард "Ботевградско шосе" в "Подуяне", като на мястото освен покрита цветна борса се предвижда още изграждане на паркинг и автогара.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Инвестиция за 2 млн. лв. ще разшири производството на завода за лазерни машини в Индустриален парк София – Божурище

Инвестиция за 2 млн. лв. ще разшири производството на завода за лазерни машини в Индустриален парк София – Божурище

Националната компания „Индустриални зони“ работи по инвестиционни проекти в цялата страна на обща стойност над 80 млн. лв

Строителството на новия корпус на 55. СУ „Петко Каравелов“ се изгражда в срок

Строителството на новия корпус на 55. СУ „Петко Каравелов“ се изгражда в срок

6 нови сгради на училища се строят на територията на Столична община 

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

Жури от 15 души, представители на съсловни организации, институции и академични среди прегледа над 30 оферти

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Първите състезания са планирани за октомври-ноември, а официалното откриване на целия комплекс се очаква през февруари-март догодина

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Това е възможност Столична община да започне реализацията на Зеления ринг от гара “Пионер” до ВТУ “Тодор Каблешков”, а за района - за изграждането на детска градина