Observation Point Varna Beach

1839

Пространството спечели специална награда в конкурса "Български архитектурни награди 2019"


Обновеното през 2017 година от Arhis Project пространство се намира под Морската градина на алеята покрай морето и плажовете. Преди реконструкцията площадката е завзета от заведения, които от малки временни постройки чрез множество достроявания и пристроявания се превръщат в структура, блокираща връзката между алеята и морето. Изградените обекти пречеха и на функционирането на отводнителния канал към изкуственото езеро.

В последните години алеята започва да се използва все по-активно целогодишно. Общественото внимание и инвеститорския интерес се насочват към зоната с идеята да се развие по-устойчив модел за използването и, отвъд сезонния "панаирен" характер. На тази тема има проведени архитектурни конкурси и проучвания.

Като следствие от това в последните години текат реновиращи дейности по протежението на цялата алея и площадното пространство. Като активно въвлечeно през годините в проблематиката на зоната, студиото е поканено да участва в концепцията за развитието на пространството.

Реализацията е част от ремонта на съществуващите сгради в тази част от алеята. Един от проблемите на зоната е липсата на контакт между улицата и плажа. Идеята е да се осъществи връзка между алеята и морето, като се направи пробив. Преходът е маркиран с пергола, която свързва сградите и кадрира гледката към морето.

Визията е препратка към модернизма от 60-те години. В този период са проектирани и изградени околните сгради и сега фасадите им са реновирани в духа на този стил. Най-емблематичната от тях е ресторант „Фар“ с характерната си вита външна стълба.

Самото площадно пространство е съставено от две зони - терасовидното слизане с места за сядане и рампа, плавно спускаща се към плажа. Рампата, покрита с дърво с характерен диагонален растер, изразява движение и оформя пешеходната площ като рамка на цялата територия. Тя започва от нивото на алеята, слиза до плажа, завивайки успоредно на морето на север около ресторант „Фар“ и по протежение на съседните заведения, за да се върне отново на нивото на тротоара.

Местата за сядане са статични – гладка бяла циментова повърхност с денивелация между реализираните нива от по три стъпала. Техният материал се включва във вид на кръгли площадки за сядане и в зоната на рампата, насочвайки и маркирайки посоката на движение. Озеленена с пълзящи растения стена по протежение от юг загатва за силуета на Морската градина.

Площадното пространство се радва на положителна обществена оценка, хората го приемат и обичат да прекарват време там, разхождайки се наоколо, снимайки се или просто седейки пред морето.

Пространството е подходящо за разнообразни дейности и вече е използвано за хореографски клипове, има планове за организиране на прожекции по контактните стени. И най-важното - морето и плажът в тази зона отново са достъпни и близки за хората.

ОЩЕ НОВИНИ

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото

Започва пролетната кампания на Столична община по обновяване и обогатяване на растителността

Започва пролетната кампания на Столична община по обновяване и обогатяване на растителността

Инвестираме в качествени дръвчета и модерни технологии за напояване, а 1600 нови дръвчета и храсти ще красят града, казват от Общината

Вижте победителите в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Вижте победителите в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Церемонията по награждаването в 11-то издание на годишните награди се проведе на 27 март в присъствието на близо 800 гости

Подписаха договор с МРРБ по проекта за изграждането на велоалеи и нов атракционен парк в местността Голак

Подписаха договор с МРРБ по проекта за изграждането на велоалеи и нов атракционен парк в местността Голак

Естествена туристическа пътека ще води до живописната кула в парка, която е една от забележителностите на Разлог