В Бургас се руши сграда паметник на културата, в която са снимани сцени от филма "Опасен чар"

416

Всички стъпки по нейното укрепване и възстановяване Общината трябва да съгласува с ресорното министерство


Община Бургас предприе спешни мерки по обезопасяването на рушаща се сграда. Само преди дни от фасадата са паднали няколко големи парчета. Мястото обаче е оживено и за да не се стигне до тежък инцидент, се наложи част от ул. „Апостол Карамитев“ да бъде заградена.

Сградата е архитектурен паметник на културата. Тя е част не само от историята на Бургас - в нея са снимани сцени от любимия на поколения българи филм „Опасен чар“. Колкото и да е трудно да се види в момента, но сградата е истинско произведение на изкуството. Вътре има изключително ценни мозайки, а таваните са рисувани от италиански майстори. В къщата е имало и красива мраморна чешма, която за съжаление е открадната.

Много от собствениците на красивата, но силно занемарена къща живеят в чужбина и комуникацията с тях е изключително трудна.

Междуведомствена комисия, в която участват експерти от Националния институт по опазване на културното наследство, Регионалния инспекторат по културно наследство, ДНСК и Община Бургас, вече е изготвила констативен протокол. На базата на него кметът Димитър Николов ще издаде заповед. Така собствениците ще трябва да предприемат конкретни мерки по укрепването и възстановяването на сградата. Ако това не се случи, то тогава Община Бургас ще изпълни принудително всички мерки по заповедта, а разходите ще се поемат от собствениците.

Сградата е една от най-старите жилищно-търговски сгради в Бургас. Неин собственик е бил богатият търговец и банкер Исакучо Презенти. Строена е около 1870 година, а през 1885-а е била преустроена от Рикардо Тоскани.

Партерът e преустроен в модерен за онова време магазин, а жилищният етаж – съобразно новите изисквания за живеене. Сградата е префасадирана в духа на сецесиона, с използване на неокласицистични форми.

Сградата е с богато пластично каменно третиране – пиластри и колони с коринтски капители, фризове, ажурни балконски парапети,  конзоли, подпиращи главния корниз, атики и триъгълни лоджии. Всичко това прави от тази сграда забележително произведение с изключително въздействие. Именно тя е била избрана да приюти цар Фердинанд при неговото посещение в Бургас. В годините са правени няколко преустройства, като последното е от около 1930 година.

Снимки: Община Бургас

ОЩЕ НОВИНИ

Започна рехабилитацията на приемното здание на жп гара Шумен

Започна рехабилитацията на приемното здание на жп гара Шумен

Срокът за изпълнение е 650 дни от започване на строителните дейности

Направиха първа копка на втората производствена база на Smart Organic в Божурище

Направиха първа копка на втората производствена база на Smart Organic в Божурище

Новата сграда ще надхвърля площ от 6500 кв.м, с което се удвоява размерът на сегашната вече работеща фабрика 

Камарата на архитектите беше отличена с "Награда Варна" за проекта "Невидимият град"

Камарата на архитектите беше отличена с "Награда Варна" за проекта "Невидимият град"

Проектът създава дигитални и физически модели на изгубени архитектурни обекти от културно-историческото наследство на морската столица

Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда в "Младост 3"

Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда в "Младост 3"

Докладът беше върнат от кмета на София за допълнително разглеждане заради възражения от граждани и по съображения, свързани с натоварването на транспортната и социалната инфраструктура в района