Община Плевен предприема стъпки за реновиране къщата на Гена Димитрова в родния й Беглеж

261

Проект за превръщането й в музей съществува отдавна


Реновирането на родния дом на Гена Димитрова в Беглеж и превръщането му в музей беше тема на среща в Община Плевен в края на миналия месец с участието на Елина Димитрова – заместник-кмет „Хуманитарни дейности“, началника на отдел „Култура и туризъм“ Анелия Дечева, Милена Стойкова – дъщеря на оперната прима, и кмета на Беглеж Георги Данов.

Проект за ремонт на къщата и превръщането й в обект за културен туризъм с изложбена зала и зала със запазените вещи, сред които и пианото на Гена Димитрова, съществува отдавна, посочиха по време на разговорите Елина Димитрова и Анелия Дечева. По този повод те са осъществили среща в Министерството на култура с експерти по културно-историческо наследство, за да изяснят процедурите за депозиране и одобрение на проекта, както и възможностите за държавно финансиране на неговата реализация. Община Плевен подкрепя идеята за създаване на музей на Гена Димитрова в родното й място и ще извърви нужните стъпки за осъществяването й, казаха Димитрова и Дечева.

ОЩЕ НОВИНИ

След ремонт бившият Дом на учителя в Русе вече е Международен младежки център

След ремонт бившият Дом на учителя в Русе вече е Международен младежки център

Сградата архитектурен паметник на културата се намира на ул. „Александровска“ 29

Подготвя се реставрация на фасадата и вътрешно преустройство на сградата на бул. "Цар Освободител" 2 в София

Подготвя се реставрация на фасадата и вътрешно преустройство на сградата на бул. "Цар Освободител" 2 в София

Историческата сграда със статут на културна ценност от местно значение е собственост на Конституционния съд 

Ще обновяват бившето училище "Ради Колесов" в Ямбол

Ще обновяват бившето училище "Ради Колесов" в Ямбол

След това сградата ще стане част от Общинския детски комплекс и отново ще бъде място за обучение, творчество и развитие на децата