Обявиха победителите в конкурса "Ландшафтен архитект на годината 2024"
Церемонията се проведе на 26 април в сградата на BAU Academy в София
Снимка: CЛА
Наградите в конкурса "Ландшафтен архитект на годината" са учредени от Съюза на ландшафтните архитекти в България през 2019 година с цел да признаят иновативната работа и да популяризират професията. Участвалите проекти в последното издание са 16. За четвърта поредна година в конкурса участват студенти от Лесотехническия университет и Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Снимка: BAU Academy
В надпревара на шестото издание на конкурса "Ландшафтен архитект на година 2024" участниците се състезаваха в 5 категории, като беше връчена и почетната награда „За цялостен принос“ на ландшафтен архитект. Изборът е направен в резултат на номиниране на ландшафтни архитекти от различните дружества на Съюза с преглед на цялостната им дейност и заслуги към професията и утвърждаване на нейния престиж.
Снимка: CЛА
Журито в конкурса за ландшафтни архитекти включва: председател доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова (преподавател в УАСГ и НБУ), д-р Красимир Косев (директор на Университетски ботанически градини), ланд. арх. Димитър Данчев (директор на дирекция "Зелена система" към Столична община), ланд. арх. Татяна Бояджиева (председател на УС на Асоциацията на производителите на декоративни растения в България (АПДРБ), ланд. арх. Добромира Лулчева (победител в конкурса за 2021 година). В журито за оценка на студентските проекти бяха: председател ланд. арх. Милена Васева (директор на ОП "Паркове и градски градини") и членове ланд. арх. Соня Славчева (Пловдив) и ланд. арх. Иван Андонов (София).
Снимка: CЛА
Наградата за 2024 година за „Цялостен принос към ландшафтната архитектура“, която се определя от Управителния съвет на СЛА, получи доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова (вдясно).
Снимка: CЛА
В категория „Реализации - Обекти за обществено ползване" първото място е за ландшафтните архитекти Станимир Шаламанов, Стамо Стамов, Владимир Маринов, Амада Колчева, Калина Райчева, Катерина Храненикова и Веселин Хаджиев за „Реконструкция на Градската градина“ в Пловдив. Обновената градина, позната като Дондуковата, беше открита преди година.
Снимка: CЛА
Снимки: Citybuild
В категория „Реализации - Частни обекти" второто място получи ланд. арх. Петър Петров за "Облагородяване на дворното пространство на Ливанската къща" в Асеновград. На първо място беше класирана фирма Zi-design (“Зи Дизайн”) - ланд. арх. Вяра Йорданова и ланд. арх. Златина Христова с „Парково пространство към комплекс “Чукара” в Трявна.
Снимка: CЛА
Източник: Google
В категория „Проекти - Обекти за обществено ползване" на трето място е ланд. арх. Бистра Василева с проект за “Междублоково пространство в ж.к. “Овча купел“ в София. На второ място е ланд. арх. Цветан Цветанов с „Идейна концепция за къмпинг “Ченгене скеле“ в Бургас, а на първо място - ланд. арх. Петър Петров с „Идеен проект за нов парк в квартал Коматево в Пловдив”. В края на март кметът на район „Южен“ Атанас Кунчев съобщи, че скоро ще бъде представен идейният проект за бъдещото пространство за отдих и спорт.
Снимка: CЛА
Визуализация: ланд. арх. Петър Петров
В категория „Проекти - Частни обекти" първото място спечели ланд. арх. Корнелия Маторова-Харитонова с проект “Да сътвориш природата“.
В категория "Студенти" второто място си поделят София Серафимова и Александър Прегьов, а първото място е за Елис Басриева с проекта „Интегриране на военно поделение “Тежък полк“ в зелената система на гр. Шумен”. Студентката го представи пред кмета на Шумен инж. Христо Христов през ноември миналата година, който тогава заяви, че добри идеи от него ще бъдат заимствани при бъдещо облагородяване на терена в централната градска част.
Снимка: СЛА
По време на церемонията директорът на Университетски ботанически градини и член на Европейския консорциурм на ботаническите градини д-р Красимир Косев беше удостоен с почетен знак за изключителния му принос към дейността и развитието на Съюза на ландшафтните архитекти в България. Оценен е приносът му в утвърждаването на авторитета на специалността ландшафтна архитектура в качеството му на преподавател по Ландшафтен дизайн и приложение на декоративните растения, норми и стандарти в озеленяването. Д-р Косев е автор и водещ на първото и засега единствено телевизионно предаване за паркове, градини, озеленяване и декоративна растителност - „Цветен магазин“ на БНТ1. Тази година той беше избран за член на Управителният съвет на Ботаническата градина на Лесотехнически университет. Това призвание се случва в навечерието на 70-годишнината от създаването на УБГ – гр. Балчик на цялата територия на бившата лятна резиденция на румънската кралица.
Снимка: uni-sofia.bg