Очаква се решение за новата сграда на ОУ "Княз Александър I" в Пловдив

280

На базата на задание, изготвено от ръководството на училището, арх. Константина Костова предлага проект за неговото разширение


Темата за новата сграда на ОУ "Княз Александър I" трябва да бъде поставена на дневен ред, за да може Пловдив да отговори на националната политика за едносменен режим на обучение в българските училища. Това каза в интервю за Plovdiv24.bg кметът на район "Централен" Георги Стаменов. Учениците от основното училище съвместяват една сграда с възпитаниците на Хуманитарната гимназия (която се обновява в момента) и са принудени да учат на две смени. Имаше идея в двора да се построи нова сграда за ОУ "Княз Александър I", но неотдавна беше обявено, че това няма да се случи. Решението ще бъде взето от Община Пловдив.

Разположено на брега на река Марица, просветното средище се помещава в неголяма възрожденска сграда, като новото тяло би доминирало над нея. Затова арх. Константина Костова предлага обемът да бъде разделен на по-малки групирани смислово класни стаи от първи до четвърти клас, учебни пространства за пети до седми клас, специализирани кабинети, библиотечен център, спортен център и администрация.

"Функционалното решение на новото училище предполага то да е максимално съвременно, да осигурява възможността за учене чрез игра и опит за преподаване по различни съвременни методи", посочи в презентация по време на конференция в 145 ОУ „Симеон Радев“ в София в началото на  декември миналата година арх. Костова.

"Историческата сграда остава най-изявената в своята среда, запазва се озеленяването в имота, предвидено е обаче и ново, за да се получи достатъчно хармонична среда между съвременността и архитектурното богатство."

Училището ще разполага още с 350 кв. м библиотека и актова зала със 150 места, които ще могат да бъдат използвани и за обществени събития.

В новата сграда коридорните пространства ще са по-малко и ще са проектирани по различен начин. Когато са в междучасие, учениците могат да излязат в едно централно общо пространство на всеки етаж и от четири класни стаи ще могат да общуват и да се забавляват. Така се избягва стандартното разположение в училищната среда на различните стаи, в които провеждаш съответните часове, а коридорът да е само едно транзитно пространство между тях.

Снимки: арх. Константина Костова, архив на ОУ "Княз Александър I" и Citybuild.bg

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов