Инженерингът в образователната ни инфраструктура проваля бъдещето на децата, а нормите за проектиране създават проблеми, вместо да ги решават

384

Добрите примери за обновяване на учебни пространства в България са малко, но все пак ги има, показа конференция в 145 ОУ „Симеон Радев“ в София


Снимка: Citybuild.bg. Сградата на училището в „Младост 3“, за което от години чака проект за реконструкция.

Темата на вчерашната конференция, организирана от Съюза на архитектите в България, беше инспирирана от проекта на Българския павилион на Венецианското архитектурно биенале, което приключи в края на ноември. Проектът „Образованието - придвижване от мрак към светлина“, който разглежда проблемите и възможностите на изоставените български училища, беше представен от члена на екипа арх. Божидара Вълкова-Горанова (POV architects). На 20 декември (сряда) предстои представянето на проекта и в центъра за изкуства „Топлоцентрала“.

 
Снимка: Citybuild.bg. Актовата зала е основен акцент в идеята за реконструкция на 145 ОУ „Симеон Радев“.

За архитектурата на просвещението у нас по време на форума разказа арх. Белин Моллов, а проект за нова сграда на Основно училище „Княз Александър I“ в Пловдив представи арх. Константина Костова (очаквайте подробности). Творческият директор на възроденото 100-годишно училище в с. Осоица Татяна Захариева разказа как сградата е била реставрирана без конструктивни промени и със запазване на автентични мебели, а за придвижването на идеята за трансформация на бивш строителен техникум в Брацигово в "Международен център за архитектурно-строителна реставрация“ сподели арх. Десислава Димитрова.

 
Снимка: Citybuild.bg. Изложба на арх. Белин Моллов с ценни сгради, сред които и училища, допълваше събитието в голямата зала.

На въпроса защо образователните сгради от днес не са тези от вчера отговориха архитектите Мария Стайнова и Виолетка Славова (Lusio) и под мотото „Да променим образованието, променяйки средата“ показаха свои проекти, а за социалния подход към осем проекта в училището в Свети Влас разказа арх. Галина Милкова (Think Forward). „Що е то STEM центрове и имат ли почва у нас“ беше акцентът в представянето на арх. Пенка Станчева (PS Architects).  

 
Снимка: Citybuild.bg. Един от класовете проведе своя час, присъствайки на дискусията.

Защо нормите за детски градини и училища създават повече проблеми, като често ненужно спъват интересни и добри проекти обясни арх. Росица Браткова (Aedes), като даде пример с отказано наскоро разрешение за детска градина, а д-р арх. Анета Славова (Интегра Консулт Проект) представи проекта за реконструкция на сградата на 145 ОУ „Симеон Радев“, който е имал разрешение за строеж преди осем години, но поради липса на възможност за реализация то вече не е валидно.

 
Снимка: Citybuild.bg. Идеята на проекта е отворен адаптивен план и гъвкавост на пространствата.

Проф. Вили Лилков - бивш баскетболист, депутат и общински съветник, акцентира върху необходимостта от промяна на учебната среда и реформи в образованието и показа готови типови проекти за спортни зали в столични училища, една от които вече се изгражда. Арх. Божидар Хинков (Arrogant Architects) акцентира върху добри примери за многофункционална спортна инфраструктура в училища по света, като отбеляза, че макетите на децата във фоайето показват, че те искат да играят, да спортуват и то - сред природата.

Снимки: Citybuild.bg. Детските макети на тема „Какво училище искам“.

Предложения към институциите във връзка с образователната инфраструктура у нас ще направи след форума Съюзът на архитектите в България. Неговият председател арх. Петър Диков заяви, че картината като цяло е тъжна, че инженерингът е процедура, която проваля реализацията на добри проекти, и че нормите за образователна инфраструктура като че ли повече пречат на архитектите.

 
Снимка: Citybuild.bg

„Конференцията е по една много интересна и актуална тема – тя поставя въпроса за архитектурната среда, но във връзка с необходимите реформи в образованието и нормите за проектиране на сгради. Хубаво е, че имаме млади екипи, които се стремят да модернизират нашите представи за училището и правят това с конкретни проекти“, коментира за Citybuild.bg проф. д-р арх. Тодор Булев.

 
Снимка: Citybuild.bg

Забавно връщане към училищните години осигуриха организаторите с обяд в столовата, където участниците в конференцията получиха купони и се наредиха за "първо, второ и трето".

Снимки: Citybuild.bg

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Дистрибуционният център на JYSK в България празнува 5 години успешна дейност

Дистрибуционният център на JYSK в България празнува 5 години успешна дейност

Разположен в индустриален парк "Божурище" близо до София, логистичният център е сред първите инвестиции, направени в района.

Citybuild.bg Citybuild.bg
Възстановяват автентичния облик на сградата на администрацията на столичния район "Триадица"

Възстановяват автентичния облик на сградата на администрацията на столичния район "Триадица"

Подготвя се кампания за реализиране на пластиката на орел в полет, която е красяла ъгловата част на покрива на внушителната сграда

Представиха концептуалния дизайн на новия Терминал 3 на Летище София

Представиха концептуалния дизайн на новия Терминал 3 на Летище София

Според оператора на летището архитектурата е вдъхновена от българската природа (обновена)

Над 463 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на сгради за административно обслужване, култура и спорт

Над 463 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на сгради за административно обслужване, култура и спорт

Сключени са 284 договора за финансиране на предложения за инвестиции със средства от Плана за възстановяване и устойчивост

15 септември е крайният срок за стандартна регистрация в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

15 септември е крайният срок за стандартна регистрация в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Проекти, реализации и концепции може да подадете в две направления – „Архитектура“ и „Ландшафтна архитектура, урбанизъм и елементи за градска среда“