Архитекти ще дискутират българското училище като сграден фонд и възможност за трансформация

503

Конференция ще се проведе на 7 декември в 145 ОУ „Симеон Радев“ в ж.к. „Младост 1“ в София


През 1989 г. падането на комунизма в България бележи повратна точка за страната. Оттогава България се бори със значително намаляване на населението си - то е паднало от 9 милиона на по-малко от 7 милиона души. Всъщност България е с най-висок процент на намаляване на населението в света. Тази низходяща тенденция се дължи на различни фактори, включително ниска раждаемост, висока смъртност и непрекъснат отлив на граждани в трудоспособна възраст, които търсят по-добри възможности за работа в чужбина. В резултат на това все повече и повече сгради стават излишни и изоставени, като училищата често са първите засегнати, тъй като просто не остават достатъчно деца, които да посещават класовете. Редки са примерите на реновирани училища, които се превръщат в жилища или хотели. Повечето сгради остават изоставени.

Между 2016 и 2022 година белгийският архитектурен фотограф Александър Думарей заснема повече от 200 запустели училища в България, а образът на тези сгради стана основа за авторите на проекта на Българския павилион на Венецианското биенале за архитектура 2023: арх. Божидара Вълкова-Горанова (участник във форума), арх. Борис Тикварски и арх. Мария Гяурова. С вдъхновяващата си концепция авторите бяха отличени със специална награда за социален принос и успешно представяне на Биeнaлeто от Камарата на архитектите в България.

След като преди дни Биеналето приключи, темата ще бъде продължена от екипа не само с изготвянето на виртуална карта за изоставените сгради, която ще дава яснота за техния потенциал, но и с дискусия по темата. Организатор на конференцията е  Съюзът на архитектите в България. Събитието под надслов „Образованието - придвижване от мрак към светлина. Училището – пространство за знания“ ще се проведе на 7 декември (четвъртък) от 09:30 часа в 145 ОУ „Симеон Радев“ в ж.к. „Младост 1“ на ул. “Ресен“ 1.

Програма

10:00
Откриване

10:10
Приветствие от проф. арх. Ашраф Салама
Ко-директор на комисия „Образование“ към Международния съюз на архитектите

10:20
Арх. Белин Моллов
Архитектурата на просвещението у нас – традиции от Възраждането и Третото българско царство

*Арх. Белин Моллов е експерт с дълъг опит в областта на устройственото планиране и градското развитие и с отношение към недвижимото културно наследство. Той е един от утвърдените художници-архитекти, с принос в съхраняването на архитектурната памет на България и със средствата на изобразителното изкуство.

10:35
Д-р арх. Милен Маринов
Училищата недвижима културна ценност

*Д-р. арх. Милен Маринов завършва художественото училище в Трявна и ВИАС (сега УАСГ) със специалностите дърворезба и архитектура. Специализирал е в Италия опазване на културното наследство. Над 10 години е работил в Министерството на културата. Проектирал е реставрацията на редица църкви и манастири, а в момента работи по изучаване и опазване на културното наследство.

10:50
Арх. Константина Костова
Основно училище „Княз Александър I“ в Пловдив (бел. ред. - приемник на най-старото училище в страната)

*Основно училище „Княз Александър I“ се намира в централния район на Пловдив в една сграда с хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, където в момента тече реконструкция.

11:00-11:20
Кафе пауза

11:20  
Арх. Божидара Вълкова-Горанова - в екипа на проекта за Българския павилион на Венецианското биенале за архитектура 2023
Изоставените български училища – проблеми и възможности

11:40
Татяна Захариева
100-годишното училище в с. Осоица се събужда за нов живот

*Българското училище, проектирано и построено преди близо век от италианци в село Осоица, беше реставрирано и отново отвори под името ЧОУ “Космос” с наши и чуждестранни преподаватели и получи статут на Cambridge International School. Зад проекта стои Татяна Захариева, която от години се занимава с организацията на детски лагери, учебни центрове и ръководи детска градина в столицата.

11:55
Арх. Десислава Димитрова
Трансформация на училище - бивш строителен техникум в Брацигово в "Международен център за архитектурно строителна реставрация“

*Концепцията на модел за устойчиво развитие и управление на културно-историческото наследство в Брацигово e разработена от арх. Десислава Димитрова, арх. Младен Китов и арх. Георги Цапков. Основна цел в нея е създаването на иновативен образователен център за архитектурно-строителна реставрация, използвайки материалната база на сградата на бившия строителен техникум и потенциалът на недвижимото културно наследство в региона.

12:10
Арх. Мария Стайнова и арх. Виолетка Славова
Защо образователните сгради от днес не са тези от вчера

*Архитектурно студио lusio е експерт в областта на образователните и обществени сгради, а целта му е да предизвиква нови образователни преживявания.

12:40
Арх. Галина Милкова - Think Forward
Как да трансформираме българското училище от ХХ-ти век в образователна институция от ХХI-ви век

*Наръчникът за архитектурно трансформиране на българско училище Think Education Forward, част от съдържанието на каталога From Darkness to Light на Българския павилион, също спечели специална награда в конкурса Български архитектурни награди.

13:10 ч.
Арх. Росица Браткова - студио Aedes
Нормите за детски градини и училища – повече проблеми, отколкото решения...

13:30-14:30
Обяд в училищния стол

Снимки: Български павилион

14:30
Д-р арх. Анета Славова - основател на образователната инициатива Archplay Academy
Споделеният иновативен финландски опит за училищни образователни центрове у нас (експериментален проект за 145 ОУ „Симеон Радев“)

*От 2012-2013 година досега ръководството на училището и студио "Интегра Консулт Проект" работят по експериментален проект за реконструкция на сградата.

15:00
Арх. Божидар Хинков - Arrogant Architects
Многофункционалната спортна инфраструктура на училището – спорт за цялата квартална общност

15:20
Проф. Вили Лилков - физик, бивш депутат и общински съветник, един от кандидатите за кмет на столицата, автор на книги, базирани на исторически факти от архивите
Общинска програма за училищни спортни центрове

*В предизборната си програма проф. Лилков, който е бивш баскетболист и член на УС на федерацията, представи идеята си за изграждане на 24 спортни зали в училищните дворове, увеличаване на басейните в училищата и обновяване на 34 стадиона около София.

15:30
Арх. Пенка Станчева - студио PS Architects
Що е то STEM центрове и имат ли почва у нас?

*Пенка Станчева e архитект с опит в проектирането на училищни центрове.

15:45
Антоанета Михайлова - директор на 145 ОУ "Симеон Радев"
Училище за постижения – вдъхновение в действие

16:00
Арх. Петър Диков - председател на Съюза на архитектите в България (САБ)
Обобщение и предложение към институциите

16:15
Дискусия

ОЩЕ НОВИНИ

До края на годината се очаква да започне разширение на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс "Раковски" в София

До края на годината се очаква да започне разширение на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс "Раковски" в София

Концепцията за "левитираща" сграда беше представена от арх. Ивайло Петков, а средствата ще бъдат осигурени от Министерството на младежта и спорта и Националната спортна база 

До дни стартира изграждане на Международен младежки център в Русе

До дни стартира изграждане на Международен младежки център в Русе

Той ще се помещава в сградата на бившия Дом на учителя, намираща се на  ул. „Александровска“ 29

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният интермодален проект между Италия и България

Закрит плувен комплекс отвори в Петрич

Закрит плувен комплекс отвори в Петрич

Той предлага условия за обучение, подготвителна и тренировъчна дейност

Откриха българския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Откриха българския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Темата на биеналето призовава архитектурната общност да предложи ефективни и бързи за постигане решения в отговор на предизвикателствата в изменението на климата

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Предстои обновяване на гарите Шумен, Образцов чифлик и Ветово, скоро и гара Нова Загора ще бъде преобразена