Откриват официално Културния център в реставрираната Синагога във Видин на 4 септември

341

Сградата и прилежащия имот ще обединяват функции на музей, изложбено пространство, многофункционална зала за събития и озеленен двор


След като на 3 август във Видин посланикът на Израел в България Негово Превъзходителство Йорам Елрон разгледа вече завършената сграда на Синагогата, той заяви в благодарствен адрес до кмета д-р Цветан Ценков: „Нямам думи, с които да изразя възхищението си от свършената работа и от красотата на сградата. Преди три години Вие ми дадохте обещанието си, че до приключването на моя мандат Синагогата ще бъде въздигната в целия си блясък и великолепие и го спазихте на сто процента. Впечатлен съм от мащабността на реконструкцията, от красотата на всеки един детайл в сградата! Убеден съм, че тази перла в културно-историческото наследство на града ще постави стабилно град Видин на картата на атрактивните туристически дестинации, в това число за туристи от Израел“.

Проектът „Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект „Културен център „Жул Паскин“ се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. Управляващият орган на програмата е одобрил дейността да бъде на инженеринг - изработване на инвестиционен проект (проектиране), упражняване на авторски надзор и строителство, извършвани от един изпълнител. Ръководителят на проекта за реставрация и адаптация на емблематичната за Видин сграда е арх. Ангел Недялков.

Преди изработването на инвестиционния проект са извършени необходимите проучвания - инженерно-геоложко и хидроложко проучване и спасително теренно проучване. Инвестиционният проект е съгласуван и одобрен от всички компетентни органи, включително от Националния институт за недвижимо културно наследство, както и от Организацията на евреите в България "Шалом" и Сдружение „Регионална организация на евреите в България "Шалом" - Видин, дарили Синагогата на Община Видин. Изградена е една допълнителната сграда - информационен център с кафене.

Сградата на втората по големина Синагога в страната е построена през 1894 г. Изградена е от голямата видинска еврейска общност, в която е роден и знаменитият творец Жул Паскин. Построена е по модела на синагогата в Будапеща. Архитектурният план е от типа на трикорабна едноабсидна базилика с два притвора, галерии и четири кули.

Вътрешният интериор е впечатлявал с колорит и употребата на древноеврейски символи. Олтарът е бил поставен в абсида върху подиум, оцветен в синьо, червено и бронз. Той повтаря архитектурата на старите еврейски храмове: централна част, две кули, арки и колони. Символът на слънцето е бил над олтара. За декорация на сградата са използвани розетки с шестоъгълни звезди, впечатляващи са били цветните стъкла и елегантните решетки на прозорците.

Дейността на еврейския молитвен дом е преустановена през 1950 г., поради масовото изселване на еврейските семейства от града. До 60-те години на миналия век е използван за различни нужди, след което е оставен на произвола на съдбата. Видинската Синагога е обявена за паметник от национално значение през 1967 г.

Към края на миналия век се прави опит за реставрация, премахва се покривът на храма, укрепват се основите и обектът се замразява. През лятото на 2021 стартира реставрацията - с удължаване на крайния срок за завършване.

Снимки: Община Видин

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов