Пазарджик ще има „Градина на света”
Амбицията е това да е не само най-голямата градина в България, но и в Европа - като площ и дървесни видове от целия свят
Градината в парк-остров "Свобода" в река Марица ще бъде изградена с активната помощ и съдействие на посланици, консули и други дипломати в България. Всеки един от тях ще бъде поканен да осигури растителен вид, традиционен за неговата страна, който е способен да издържи на климатичните условия у нас.
Според кмета на Пазарджик Тодор Попов инициативата е послание, което ще свързва всички държави и ще покаже как страните могат да се обединяват, а не да се разединяват. Освен че се подобрява физическата среда, инициативата ще има и образователен елемент, тъй като край всички дървета ще бъдат поставени знамената на съответните държави, кратка информация за дървесния вид, за условията на отглеждането му, историята на държавата, откъдето е, и накрая ще бъде направен алманах с всичко, което е посадено. Ще бъдат поканени и студенти, които да провеждат своите практически занятия и да участват в саденето на дърветата. В бъдещата „Градина на света” са предвидени и кътове за хепънинги, за инициативи на художници и скулптори.
Проектът ще се реализира поетапно, като на първо място се очаква експертиза на специалисти от Лесотехническия университет за това какви точно дървесни видове могат да виреят на посочения терен. По този повод кметът се срещна с ръководителя на катедра „Ландшафтна архитектура“ в Лесотехническия университет в София доц. Пламен Александров и преподавателят в катедрата доц. д-р Веселин Рангелов, които направиха оглед на място. След като специалистите изготвят своята експертиза, ще бъде направен график за поетапното залесяване на „Градина на света”.
Снимки: Община Пазарджик