Пилотен проект за умни градове стартира за столичния район "Лозенец"
3D модел на района ще бъде използван за изследване на ефекта от построяване на нова сграда върху заобикалящата я среда.
Единственият по рода си институт за приложни изследвания в сферата на големите данни за Балканите и Източна Европа (GATE) и Столична община подписаха споразумение за сътрудничество, част от „Стратегията за дигитална трансформация на София". По време на събитие, излъчено в социалните мрежи, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и ректорът на СУ „Св. Климент Охридски" проф. дфн Анастас Герджиков подписаха документа, чрез който двете страни ще могат да обменят опит, данни и технологични решения.
Градско планиране, качество на въздуха и анализ на соларния потенциал на сградите
Един от пилотните проекти на института GATE, с който стартира сътрудничеството със Столична община, е „Цифров двойник на града". Проектът свързва реалния и виртуалния свят чрез събиране на данни от обкръжаващата среда и използването им за моделиране на градските процеси и явления. Той се реализира като платформа, която освен управлението на данните включва симулиране, анализ и визуализиране на различни сценарии, подпомагащи вземането на навременни и информирани решения. Пилотните сценарии, върху които работи екипът, са свързани с градското планиране, качеството на въздуха и анализа на соларния потенциал на сградите.
Проектът се реализира на територията на район „Лозенец"
Стартира се със създаването на 3D модел на район „Лозенец", представящ геометрията на обектите в него като сгради, пътна инфраструктура, зелени площи, релеф и др. В сферата на градското планиране например 3D моделът ще бъде използван за изследване на ефекта от построяване на нова сграда върху заобикалящата я среда. В комбинация с изчислителната динамика на флуидите той ще бъде приложен за симулиране на вятъра и движението на въздушните маси, с което ще бъде постигнато по-добро разбиране за това как замърсителите на въздуха се разпространяват в условията на града.
"Създаването на дигитален двойник би дало възможност за предварителен анализ на дейностите, свързани с транспорт, строителство, велосипедно и пешеходно движение, местата за засаждане на дървета и всичко останало, което би подобрило градската среда", каза Йорданка Фандъкова. Подобни инициативи вече са реализирани в големи градове като Сингапур, Хелзинки, Амстердам и Берлин. Вижте повече тук.